28/02/2024 22:00 Elite League 23/24 15 40'

Βετεράνοι Άρη9613937
Mytilineos79121745

Μπαλόνι Γλυφάδας (Ακαδημία Άρη Γλυφάδας)
Αλ. Παναγούλη, Γλυφάδα 166 75

Επανήλθε στις νίκες η ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ καθώς, μετά την ήττα της από την ομάδα της SUITS, κέρδισε με 37-45 την ομάδα των ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ ΑΡΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ βγάζοντας σωστή αντίδραση. Και πάλι η ομάδα του Κουμαρά δεν έπιασε τα συνήθη στάνταρ απόδοσης της, είχε και πάλι πολλές απουσίες, όμως έβγαλε πάθος και επιθυμία για τη νίκη. Οι ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ δεν κατάφεραν να κάνουν τη νίκη που θα τους έβαζε στο παιχνίδι της τετράδας και με δύο ήττες από το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ δύσκολα θα τα καταφέρουν.

Για το επίπεδο των δύο ομάδων το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό επιθετικά. Οι ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ με την δύναμη της έδρας ξεκίνησαν καλύτερα, με το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ να μην μπορεί να πετύχει καλάθι τα πρώτα πέντε λεπτά με το σκορ να διαμορφώνεται στο 7-0. Τελικά με τη συνήθη δύναμη τους στην άμυνα και με πόντους από τη γραμμή των βολών ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ μείωσε σε 9-7 στο δεκάλεπτο. Ίδια εικόνα και στη συνέχεια. Οι δύο ομάδες συνέχισαν άστοχες από την περιφέρεια, οι άμυνες είχαν κλείσει και το επιμέρους 6-9 έφερε το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ μπροστά με 15-16 στο ημίχρονο.

Κάπως ανέβηκαν στην επανάληψη οι ομάδες, βρίσκοντας καλύτερο ρυθμό στην επίθεση. Ο Τσιλάβης για το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ έβαλε κάποια μεγάλα καλάθια και ο Βασιλάτος με το μοναδικό τρίποντο της ομάδας του στην αναμέτρηση έφερε το ματς στα ίσα στη λήξη του δεκαλέπτου (28-28).

Στην τελευταία περίοδο όμως ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ ανέβηκε πολύ επιθετικά, είχε περισσότερη ενέργεια από τους αντιπάλους του και επιτέλους πέτυχε 2 τρίποντα (δεν είχε πετύχει άλλο σε 3 δεκάλεπτα) που τον βοήθησε να ξεκολλήσει και να πάρει τη νίκη με 37-45.

MVP του αγώνα ο Τσιλάβης με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Τοκατλίδης και Λουλούδης ακολούθησαν σε απόδοση. Πομόνης και Βασιλάτος οι καλύτεροι για τους ΒΕΤΕΡΑΝΟΥΣ.

Νινοπουλος Θεοδωρος (Παίκτης Βετερανοι Αρη)