03/12/2017 17:30 Super League B 17/18 40'

Βιοιατρική61713541
Φ.Σ.Α.141192458

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ και του Φ.Σ.Α, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι σε καλό και γρήγορο ρυθμό αλλά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικοί, έχοντας πολλά αβίαστα λάθη και χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 2 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι δύο αντίπαλοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους και να ζεσταίνονται επιθετικά με τον ρυθμό να παραμένει γρήγορος, ο ΦΣΑ άρχισε να ευνοείται από αυτό και με 2 σερί assist του ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ Σ. πήρε προβάδισμα 3 κατοχών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του ΜΑΣΤΟΡΑΚΗ Ι. πήραν διψήφιο προβάδισμα με τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα μην έχοντας καλή κίνηση μακριά από την μπάλα και βασίστηκαν κυρίως σε isos με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά τους 15+ πόντους, ο ΦΣΑ είχε πολύ καλή παραγωγή από assist αλλά μετά το 3ο λεπτό η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ αντέδρασε και με 2 σερί τρίποντα του ΒΑΡΔΟΝΙΚΟΛΑΚΗ Σ. μείωσε σε 12 – 23 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ συνέχισαν να βελτιώνονται και στις δύο πλευρές του γηπέδου με τον ΦΣΑ να βγαίνει τελείως εκτός ρυθμού βλέποντας τους αντιπάλους του να ολοκληρωνουν ένα εκπληκτικό run 17 – 3, να μειώνουν σε μία κατοχή και να κλείνουν το ημίχρονο με σκορ 23 – 25.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες από την αρχή με ενέργεια στον αγωνιστικό xώρο, πίεσαν για αiφνιδιασμούς αλλά και πάλι παρουσιάστηκαν νευρικές έχοντας βιαστικές τελικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, οι άμυνες κυριάρχησαν και είχαν τον πρώτο λόγο, με τους παίκτες να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, οι δύο αντίπαλοι να μένουν κοντά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 36 – 34.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε σε πιο αργό τέμπο, με το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις αλλά ο ΦΣΑ έρχισε να σημαδεύει συστηματικά το ζωγραφιστό των αντιπάλων βρίσκοντας λύσεις και με assist του ΤΣΑΝΑΚΑ Α. και τρίποντο του ΘΕΟΧΑΡΗ Κ. πήρε εκ νέου προβάδισμα 3 κατοχών, με τους παίκτες της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ να αρχίζουν να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων αλλά με χαμηλά ποσοστά και το σκορ ήταν 36 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να συνεχιζουν να δέιχνουν διάθεση αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του ΦΣΑ να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΠΑΠΠΑΣ Κ. με 12 και ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Τ. με 10 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ Ι. με 14 και ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ Σ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας, Τεφτίκης