05/11/2017 17:30 Super League B 17/18 40'

Βιοιατρική111892159
KPMG1715181969

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Με νίκη ξεκίνησε την αγωνιστική περίοδο 2017 – 2018 η ομάδα της KPMG απέναντι στην πολύ μαχητική ομάδα της Βιοΐατρικής. Οι φιλοξενούμενοι  προσπαθούν να βρουν τους ρόλους τους μέσα στην ομάδα μιας και η αποχώρηση του περσυνού αρχηγού τους δείχνει αρχικά να τους έχει επηρεάσει.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και οι άμυνες τους να μην είναι ιδιαίτερα πιεστικές. Μέχρι περίπου το 7′ όπου το σκορ ήταν 11 – 11 οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν κυρίως με ατομικές ενέργειες πότε με τον Παπακωνσταντίνου και πότε με τον Μακρόπουλο να διατηρήσουν το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη πιο οργανωμένα με συνεργασίες κατάφερναν να διασπούν την αντίπαλη άμυνα και στο τελείωμα χάρις ένα μικρό ξέσπασμα από τον Καλλινίδη και τον Αγγέλου έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 11 – 17.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με την ομάδα της Βιοΐατρικής να πιέζει αρκετά στην άμυνα (Man to man) και με ένα γρήγορο σερί (6 – 0) κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (17 – 17). Από εκείνο το σημείο και μετά και οι 2 ομάδες έδωσαν περισσότερη έμφαση στην επίθεση και μέχρι το τέλος της περιόδου εναλλάσονταν στο σκορ συνεχώς. Οι φιλοξενούμενοι στηρίζονταν κυρίως στην πολύ καλή παρουσία του Αγγέλου ο οποίος πέτυχε τους 10 από τους 15 πόντους της ομάδας του και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ 29 – 32. Οι γηπεδούχοι είχαν τον Γρατσινόπουλο σε εξαιρετική μέρα και χάρις την πολύ καλή του απόδοση στην επίθεση έμειναν μέχρι το τέλος κοντά στο σκορ.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι στηριζόμενη στην αρκετά καλή τους άμυνα άρχισαν σιγά σιγά να χτίζουν μια διαφορά και χάρις την πολύ καλή απόδοση και στην επίθεση κατάφεραν με ένα σερί 2 – 15 να πάρουν ένα προβάδισμα ασφαλείας 16 πόντων (31 – 47). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν με τίποτα να περιορίσουν την ομάδα της KPMG και ο μόνος που κατάφερε λίγο με την απόδοση του να μειώσει την διαφορά ήταν ο Παπακωνσταντίνου. Έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα της KPMG να προηγείται με 38 – 50.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με ένα επιθετικό ρεσιτάλ και από τις 2 ομάδες. Αμφότερες πέτυχαν από 2 εύστοχα σουτ 3ων πόντων και μέχρι περίπου το 35′ το σκορ ήταν 48 – 60. Τότε η κούραση άρχισε να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής για τους παίχτες της Βιοΐατρικής και οι φιλοξενούμενοι με σωστή διαχείριση του παιχνιδιού πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 59 – 69.

Για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν ο Καλλινίδης με 22 και ο Δεληγιάννης με 17 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα της Βιοΐατρικής εκπληκτικός ήταν ο Γρατσινόπουλος που πέτυχε 20 πόντους.

Διαιτητές : Κατσιμάρδος , Βελέτζας.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Παπαγεωργίου Μιχάλης (Προπονητής KPMG) : “Ξεκινήσαμε το ματς και το πρωτάθλημα με νίκη. Είμαστε ακόμα ανέτοιμοι, δεν έχουμε ετοιμαστεί σαν ομάδα. Έχουμε κάποιες προσθήκες και κάποιες αποχωρήσεις όπως του περσυνού αρχηγού μας του Γιάννη του Χρυσάγη. θα προσπαθήσουμε να ανταπεξέλθουμε στο φετινό πρωτάθλημα. Θεωρώ πως άμα είμαστε προσηλωμένοι, θα παίξουμε ωραίο μπάσκετ και θα κυνηγήσουμε όλα τα ματς. Ευχαριστώ πολύ.”

Παππάς Κλεάνθης (Παίχτης Βιοΐατρικής) : “Ήταν ένα δύσκολο ματς. Στο 1ο ημίχρονο που είχαμε δυνάμεις αντέξαμε και ήμασταν κοντά στο σκορ. Στο 2ο ημίχρονο μπήκαμε λίγο νωθρά. Η έλλειψη παιχτών να έρθουν από τον πάγκο και να βοηθήσουν μας στοίχησε. Τα παιδιά ήταν πολύ καλοί, συγχαρητήρια. Έδειξαν ότι ξέρουν καλό μπάσκετ. Εμείς προσπαθήσαμε, ήταν ο πρώτος αγώνας χωρίς προπόνηση χωρίς τίποτα. Ελπίζουμε σε μια καλύτερη συνέχεια και να είμαστε υγιείς και κυρίως να μπορούμε να είμαστε αρκετοί ώστε να αντέξουμε στο δύσκολο πρωτάθλημα. Ευχαριστώ.”