55 - 61

12/02/2017 14:30 League C5 16/17 40'

Βιοιατρική1116141455
OTE Cosmote 22317111061

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ και του OTE COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά έχοντας βιαστικές τελικές επιλογές και τα ποσοστά να είναι χαμηλά στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά ο ΟΤΕ άρχισε να πιέζει το τέμπο του αγώνα, μετατρέποντας τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να βρει εύκολα καλάθια, να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών και  το σκορ να είναι 6– 11 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, τους γηπεδούχους να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές στο σετ, η διαφορά να ανεβαίνει στις 3 κατοχές και η περίοδος να κλείνει με σκορ 11 – 23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να είναι στατικοί απέναντι στην ζώνη, τις άμυνες όμως να παραμένουν καλές και από τις δύο ομάδες, τους παίκτες του ΟΤΕ να ασκούν press στο μισό, τους αντιπάλουςτους όμως να αντιδρούν καλά να βρίσκουν και αυτοί σιγά σιγά λύσεις από αιφνιδιασμούς και να μείωνουν σε 2 κατοχές, με το σκορ να είναι 22 – 28 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν κυρίως σετ επιθέσεις, την ομάδα της Βιοιατρικής να βγάζει διαδοχικές άμυνες και να έχει ευκαιρίες να μειώσει περαιτέρω, αλλά να συνεχίζει να μην έχει καθαρές τελικές επιλογές απέναντι στην ζώνη και οι παίκτες του ΟΤΕ με ένα επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία 2 λεπτά κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 27 – 40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, βγάζοντας και πάλι άμυνες, αλλά αυτή την φορά βρήκαν και επιθετικές λύσεις με διαδοχικές assist του Πατμανίδη Κ. με αποτέλεσμα να μειώσουν, οι παίκτες του ΟΤΕ άρχισαν μετά τα πρώτα 3 λεπτά να προσαρμόζονται απέναντι στην ζώνη και σημαδεύοντας τους ψηλούς τους κατάφεραν να ανεβάσουν και πάλι το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα με το σκορ 33–46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της Βιοιατρικής άρχισαν να χάνουν και πάλι την συγκέντρωση τους επιθετικά, με τους αντιπάλους τους (με πρωταγωνιστές τους Δακούτρο Ι., Μαυράκη Γ., και Φεραδούρο Ν.) να κυριαρχούν στο ζωγραφισό και στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 15+ πόντους, αλλά με την ομάδα της Βιοιατρικής να αντιδρά και με ένα επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία 2 λεπτά (και πάλι με πρωταγωνιστή τον Πατμανίδη Κ.) κατάφερε να κλείσει την περίοδο με σκορ 41 – 51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Αργυριάδης Μ. της Βιοιατρικής με goal foul μείωσε σε 7 πόντους, ενώ παράλληλα η ομάδα του έδειξε φοβερή μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ (και πάλι με την συμβολή κυρίως του Αργυριάδη Μ.) και με ένα ακόμα goal foul του Μακρόπουλου Χ. μείωσε σε 5 πόντους, συνεχίζοντας να βγάζει άμυνες και να πιέζοντας σιγά σιγά και για αιφνιδιασμούς με το σκορ να είναι 49 – 51 στα πρώτα 3 λεπτά. Κάπου εκεί ο προπονητής του ΟΤΕ πήρε time out, οι παίκτες του να μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με πιο καθαρό μυαλό και το σκορ ήταν 51 – 55 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βελτιώνονται στον αγωνιστικό χώρο και να βρίσκουν και πάλι λύσεις από τους ψηλούς τους (κυρίως από τον Δακούτρο Ι.), αλλά και οι παίκτες της Βιοιατρικής με επιθετικά ριμπάουντ από τους Αργυριάδη Μ. και Πάππα Κ. μείωσαν εκ νέου σε 3 πόντους με το σκορ να είναι 55 – 58 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα οι άμυνες δυνάμωσαν, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες να μειώσουν και άλλο την διαφορά χωρίς όμως αποτέλεσμα το σκορ παρέμεινε 55-58 με 18” και κατοχή για ΟΤΕ, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των foul και την ομάδα του ΟΤΕ να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πατμανίδης Κ. με 20 και Παππάς Κ. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δακούτρος Ι. με 24 (1) και Μαυράκης Γ. με 15 πόντους αντίστοιχα.