52 - 51

28/01/2018 16:00 Super League B 17/18 40'

Βιοιατρική515141852
UCI151391451

Την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Βιοϊατρική το απόγευμα της Κυριακής 28/01 στο κλειστό του Deree απέναντι στην αρκετά ποιοτική ομάδα της UCI . Οι γηπεδούχοι πήραν μια πολύ σημαντική νίκη αλλά πάνω από όλα αυτό που την κάνει ιδιαίτερη είναι ο τρόπος που ήρθε μιας και η μοναδική φορά που οι παίχτες της Βιοϊατρικής πήραν το προβάδισμα στο σκορ, ήταν με το σφύριγμα της λήξης!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίχτες της UCI να μπαίνουν παρά πολύ συγκεντρωμένοι και να κυριαρχούν τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Ο Ηλιόπουλος έκανε μια φανταστική περίοδο αφού ήταν πάντα στην σωστή θέση στην επίθεση και στον αιφνιδιασμό , πετυχαίνοντας τους 6 από τους 15 πόντους της ομάδας του, ενώ αρκετά σημαντική ήταν η συμβολή του στην εξαιρετική άμυνα της ομάδας του αλλά και στα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στον περιορισμό των αντιπάλων τους μιας και αρκετά λάθη που έκαναν στην επίθεση είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτούν αρκετά εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμό. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 5 – 15.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίχτες της UCI δεν επαναπαύτηκαν και συνέχισαν στο ίδιο ξέφρενο ρυθμό και στις 2 μεριές του γηπέδου. Ο Ηλιόπουλος ακούραστα συνέχισε να είναι ο πρωταγωνιστής στην επίθεση της ομάδας του αλλά σε αυτό το σημείο είχε και συμπαραστάτη τον Τσιγκουνάκη που και αυτός με την σειρά του εκτός από τους 5 πόντους που πέτυχε έκανε και εξαιρετική οργάνωση του παιχνιδιού τους. Οι παίχτες της Βιοϊατρικής έστω και δύσκολα κατάφερναν και έβρισκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι πότε με τον Παππά και πότε με τον Μακρόπουλο και έτσι στο σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με την διαφορά να έχει πέσει κάτω από τους 10 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο άρχισε να φαίνεται πως το ματς θα γινόταν derby. Αρχικά οι γηπεδούχοι άρχισαν να αγχώνουν τους αντιπάλους τους μιας και με το καλημέρα πέτυχαν 4 γρήγορους πόντους με τον Παππά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα τρίποντο του Αμπατζίδη και 2 εύστοχες βολές από τον Στρατηγαρέα και έκαναν το σκορ 24 – 33. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα (3 – 2), πήραν ενέργεια και με ένα σερί 10 – 4 τελείωσαν το δεκάλεπτο μένοντας πίσω στο σκορ με μόνο 3 πόντους (34 – 37).

Στην 4η και τελευταία περίοδο έγινε ένα καταπληκτικό ματς. Οι φιλοξενούμενοι θέλοντας να ανακόψουν την εξαιρετική εμφάνιση της προηγούμενης περιόδου των αντιπάλων τους μπήκαν πολύ ψυχωμένοι και με ένα σερί 2 – 9 ανέβασαν πάλι την διαφορά στους 10 πόντους. Σε αυτό συνέβαλε ο συνήθης ύποπτος Ηλιόπουλος που πέτυχε και τους 9 πόντους με 3 δίποντα και ένα τρίποντο. Και εκεί που νομίζαμε πως το ματς θα είχε πλέον γύρει προς την ομάδα της UCI, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με μια οργανωμένη αντεπίθεση από Παππά, Μακρόπουλο και Πατμανίδη ισοφάρισαν σε 50 – 50 λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Ο Τσιγκουνάκης ευστόχησε σε μια από τις 2 βολές που κέρδισε και στην τελευταία της επίθεση η ομάδα της βιοϊατρικής πήρε την νίκη με 52 – 51 χάρις ένα καλάθι του πολύ καλού Μακρόπουλου.

Για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν ο Μαρκόπουλος με14 και ο Παππάς με 13 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της UCI φανταστικός ήταν ο Ηλιόπουλος με 23 πόντους.

Διαιτητές : Μιλαπίδης, Μακρής.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Μίχος Φάνης (Προπονητής Βιοιατρικής) : “Κάναμε ένα καλό παιχνίδι με μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Ήμασταν πίσω, ήμασταν λίγοι, παίξαμε ζώνη σχεδόν σε όλο το παιχνίδι γιατί έπρεπε να βγάλουμε το παιχνίδι. Κουραστήκαμε, ήμασταν πίσω, το γυρίσαμε. Παίξαμε καλή άμυνα, καθαρή άμυνα και στο τέλος το κλέψαμε το παιχνίδι. Ευχαριστώ.”

Αμπατζίδης Ηλίας (παίχτης UCI) : “Ήταν ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι απέναντι σε μια καλή και δυνατή ομάδα. Οι αντίπαλοι έπαιξαν σφιχτά. Θεωρώ ότι το παιχνίδι ήταν δικό μας. Στο τέλος χαλαρώσαμε και επήλθε η ήττα με ένα πόντο. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους και καλή συνέχεια.”