53 - 60

14/11/2017 20:15 Super League B 17/18 40'

Βιοιατρική1310171353
UCI1612191360

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα είχε η UCI, καθώς κατάφερε και λύγισε και την αξιόμαχη Βιοϊατρική με 70-63. Έτσι, παρέμεινε στην πρώτη θέση όντας αήττητη μέχρι στιγμής, Αντιθέτως, η Βιοϊατρική έπεσε στο 1-2, με μια εμφάνιση όμως που δίνει αισιοδοξία για τους επόμενους αγώνες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Βιοϊατρική να μπαίνει πιο δυνατά κι έχοντας καλά ποσοστά από την περιφέρεια να προηγείται με 10-2. Η είσοδος του Στρατηγαρέα για την UCI, άλλαξε την ροή του αγώνα  και με 7 δικούς του πόντους στο 1ο δεκάλεπτο, έφερε την ομάδα του μπροστά με 13-16. Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αυξήσουν την διαφορά, μην καταφέρνοντας όμως να την στείλουν πάνω από τους 6 (17-23). Η Βιοϊατρική κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (23-23), αλλά ένα επιθετικό ξέσπασμα του Τζιγκουνάκη στο τέλος, έφερε την UCI στο +5 (23-28) στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο η UCI ξεκίνησε εντυπωσιακά κι έχοντας επιθετικό πλουραλισμό έφερε την διαφορά γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (25-37). Οι γηπεδούχοι όμως ανασυντάχθηκαν και βγάζοντας ενέργεια, έφεραν το ματς στο τρίποντο (37-40). Εν τέλει, η UCI πήγε στην τελευταία περίοδο με ένα προβάδισμα 7 πόντων (40-47).

Μάλιστα, με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου επανέφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (43-53), δίνοντας την εντύπωση ότι η υπόθεση νίκη είχε αρχίσει να ξεκαθαρίζει. Η Βιοϊατρική όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Με τον Καμπέτση να βγαίνει μπροστά και με 8 δικούς του προσωπικούς πόντους, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-0, φέρνοντας το ματς στα ίσα (53-53). Η UCI όμως φάνηκε ψύχραιμη στο τελευταίο δίλεπτο και βρίσκοντας πόντους από τους Τζιγκουνάκη κι Ηλιόπουλο Κ. επικράτησε με 53-60.

Οι νικητές είχαν ως πρωταγωνιστές την τριάδα Τζιγκουνάκη-Ηλιόπουλο Κ.-Στρατηγαρέα που σημείωσαν μαζί τους 45 από τους 60 πόντους της ομάδας του. Από την άλλη πλευρά, ο Καμπέτσης προσπάθησε αρκετά με τους 18 πόντους του να μην  ήταν αρκετοί όμως.

Διαιτητές : Παπαγεωργίου, Υφαντής

Κιτσούλης Γρηγόρης (Προπονητής UCI) : «Το σημαντικό είναι ότι κερδίζουμε. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο, γιατί κι η ομάδα η άλλη ήταν καλή, αλλά κυρίως γιατί κι εμείς είμαστε λίγο καιρό μαζί. Τα παιδιά λόγω της δουλειάς δεν προλαβαίνουν να έρχονται σε όλες τις προπονήσεις, οπότε το πάμε σιγά σιγά. Σημασία όμως έχει να κερδίζουμε και στο τέλος θα κάνουμε τον απολογισμό.»

Μίχος Φάνης (Προπονητής Βιοϊατρικής) : «Καλό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό. Πήγαμε καλά στην αρχή, βάζοντας κάποια σουτ, μετά όμως ήμασταν άστοχοι. Η άλλη ομάδα ήταν πάρα πολύ αθλητική, πράγμα που μας κούρασε. Παίξαμε καλά, αλλά δυστυχώς το χάσαμε στο τέλος.»