ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ vs NOVIBET

19/11/2018 22:00 Super League A 18/19 4 40'

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ και της NOVIBET, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους στην αρχή, με τον ΔΣΑ να επιλέγει οργανωμένες επιθέσεις, την NOVIBET να πιέζει για αιφνιδιασμούς και με 2 σερί τρίποντα του Χριστιανόπουλου Α. το σκορ ήταν 6 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν γρήγορο τέμπο και ευνοήθηκαν από ελαφρώς από αυτό, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ και την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι γρήγορες επιθέσεις και καθαρές άμυνες, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ευνοούνται ανεβάζοντας την διαφορά σε 3 κατοχές, ο ΔΣΑ έμεινε χωρίς καλάθι για 3+ λεπτά αλλά σιγά σιγά αντέδρασε και σημαδεύοντας τους ψηλούς του βρήκε λύσεις, με το σκορ να είναι 16 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3, περιορίζοντας τους αντιπάλους τους σε στατικά μακρινά σουτ και συνεχίζοντας να βελτιώνουν την κυκλοφορία της μπάλας μείωσαν σε μία κατοχή, με το ημίχρονο όμως να κλείνει με σκορ 27 – 31.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο ΔΣΑ συνέχισε το run και με 2 σερί καλάθια από assist πέρασε μπροστά, η NOVIBET έμεινε χωρίς καλάθι για 2 λεπτά, οι αντίπαλοι της το εκμεταλλεύτηκαν και πάλι με πρωταγωνιστές τους ψηλούς τους διαμόρφωσαν το σκορ σε 43 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά και 53 – 43 στο τέλος της περιόδου. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της NOVIBET να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα εως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να βρουν απάντηση απέναντι στην ζώνη και τους παίκτες του ΔΣΑ να παίζουν όμορφο και ομαδικό μπάσκετ (με όλους τους παίκτες τους να έχουν από μία τουλάχιστον assist) διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικα την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαγιαννόπουλος Ν. με 19 (3) και Γουλανδρής Α. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γρίβας Ι. με 16 (1) και Γόντικας Χ. με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λαζαρίδης Κ., Σπυρλιδάκης Ν.