52 - 64

29/03/2019 21:10 Super League A 18/19 17 40'

Δ.Σ. Πειραιά149141552
Ποσειδωνία1514172064

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις, με προσπάθειες κυρίως κοντά στο καλάθι και το σκορ ήταν 8 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές ζεστάθηκαν και βρήκαν ρυθμό, οι δύο ομάδες βελτίωσαν τα ποσοστά τους, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και έμειναν κοντά, με το σκορ να γίνεται 14 – 15 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι από την αρχή άρχισαν να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τον ΔΣΠ ο οποίος με πιο ισορροπημένες επιθέσεις έκανε run 7 – 0 και πέρασε μπροστά, με το σκορ να είναι 21 – 17 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ αντέδρασε και με καλύτερη άμυνα και κυκλοφορία της μπάλας έκανε συνολικό run 0 – 10 και ξαναπήρε το προβάδισμα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι κυριολεκτικά κόλλησαν επιθετικά, με αποτέλεσμα να δουν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 29.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τους παίκτες του ΔΣΠ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και να μειώσουν σε κανένα σημείο και τους παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία διαφορά 3+ κατοχών έως το τέλος και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκούτας, Γέλος