ΔΣΑ – DHL

18/11/2017 15:30 Elite League B 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ του ΔΣΑ και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την Νίκη με το σκορ να διαμοφώνεται στο τελικό 63 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο παρουσιάστηκαν νευρικές και με βιαστικές επιλογές στο πρώτο λεπτό αλλά στην πορεία οι παίκτες λύθηκαν σιγά σιγά επιθετικά και το σκορ ήταν 5 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ευνοούνται από τον γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού, με διαδοχικά καλάθια από αιφνιδιασμούς ανέβασαν το προβάδισμα σε 3 κατοχές και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο ΔΣΑ με κλέψιμο και καλάθι του Καραμπά Φ. μείωσε με το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, κάτι που ενυνόησε τους γηπεδούχους αλλά και πάλι μετά το 2ο λεπτό η DHL με αιχμή τον ΠΑΠΑΔΑΚΗ Θ. έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και το σκορ ήταν 17 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν ενέργεια και έδειξαν μαχητικότητα, με το τέμπο να παραμένει το ίδιο και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο ΔΣΑ με assist του Σταμολέκα Γ. και τρίποντο του Μίντζια Α. μείωσε σε 4 πόντους, ενώ αμυντικά γύρισε σε ζώνη 1 – 4 στον ΠΑΠΑΔΑΚΗ Θ., ο ρυθμός έπεσε ελαφρώς αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν επιθετικά πιο καθαρές τελικές επιλογές από τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 33 – 41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η DHL με τρίποντο του ΜΠΟΥΤΣΙΚΑΚΗ Π. ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον ΔΣΑ να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα επιθετικά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 37 – 53.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες του ΔΣΑ μπήκαν με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και ενέργεια στο παρκέ, ξεκίνησαν και ένα mini run 4 – 0 και στην πορεία με assist Καραμπά Φ. και τρίποντο του Μίντζια Α. μείωσαν σε 10 πόντους, ενώ παράλληλα έπαιξαν πολύ καλή άμυνα με αποτέλεσμα να μειώσουν περαιτέρω σε 8 πόντους και το σκορ να διαμορφωθεί σε 48 – 58 στα πρωτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η ομάδα του ΔΣΑ συνέχισε το run και με πολύ μεγάλη συμβολή του Ρούσσου Ν .τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά όσο και στα ριμπάουντ, ψαλίδισε την διαφορά στις 2 κατοχές και το σκορ ήταν 55 – 58 με 3′ για λήξη. Στα τελευταία 3 λεπτά η ομάδα της DHL συνέχισε να ανιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, βασίστηκε κυρίως σε προσωπικές ενέργειες και είδε το σκορ να διαμορφώνεται σε 56 – 58 με 2′ και με κόψιμο και ριμπάουντ του Παπαδάκου Λ. στην μία πλευρά και εκλπηκτική προσπάθεια και καλάθι του Ρούσσου Ν. στην άλλη πλευρά ο ΔΣΑ ισοφάρισε. με το σκορ όμως να διαμορφάνεται σε 56 – 60 (με καλάθια των ΠΑΠΑΔΑΚΗ Θ. και ΧΑΛΑΤΣΙΑΔΗ Β ) με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό και οι δύο ομάδες πήγαν neck and neck με το σκορ να είναι 59 – 63 με 35”, το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ και ο ΔΣΑ να καταφέρνει να μειώσει σε 63 – 64 έχοντας και την τελευταία κατοχή του αγώνα με 15” για λήξη στην οποία ο Ρούσσος Ν. αστόχησε σε σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα η DHL να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΡΟΥΣΣΟΣ Ν. με 16 (2) και ΜΙΝΤΖΙΑΣ Α. με 12 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ Θ. με 24 και ΚΟΥΒΑΡΑΣ Δ. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.