Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – OTE COSMOTE

28/11/2015 17:00 League A 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Δ.Σ. Αθηνών και της ΟΤΕ COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-60.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι 2 ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο γήπεδο, με τον ΟΤΕ να πιέζει για αιφνιδιασμούς, αλλά να είναι και βιαστικός στο σετ και με τον ΔΣΑ από την άλλη πλευρά να είναι πιο συγκεντρωμένος και να ψάχνει πιο πολύ τις επιλογές του.  Παρόλα αυτά οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την περίοδο να κλείνει 14-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΟΤΕ μπήκε πιο δυνατά και με ρυθμό στις σετ επιθέσεις του βρήκε ελεύθερα σουτ. Ο ΔΣΑ ήταν στατικός στο σετ και με επιθέσεις που βασίζονταν σε isolations, δεν είχε ρυθμό με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί στους +10 πόντους και η περίοδος να κλείσει με σκορ 25-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΔΣΑ να γυρίζει την άμυνα του σε ζώνη 2-3 και να βγάζει περισσότερη ενέργεια. Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά κόλλησαν επιθετικά απέναντι στην ζώνη με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί σε 5 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο πεντάλεπτο όμως ο ΟΤΕ ξαναβρήκε την συγκέντρωση του και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, κίνηση και καλές τελικές επιλογές ξεκόλλησε επιθετικά και έκλεισε την περίοδο με σκορ 37-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να μην είναι συγκεντρωμένοι, να μην έχουν καλό ρυθμό επιθετικά και με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να έχουν καλό passing game και καλά ποσοστά. Το αποτέλεσμα ήταν για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου η διαφορά να είναι σε διψήφια επίπεδα (και μόνο στα τελευταία λεπτά να μειωθεί), με τον ΟΤΕ να παίρνει την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μιντζιάς Α. με 14(1) και Χριστιανόπουλος Α. με 14(2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδόπουλος Π. με 13(2) και Κανλής Π. με 11(1) πόντους αντίστοιχα.