Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – PETROGAZ

03/04/2016 14:15 League A 15/16 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΔΣΑ και της Petrogaz, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 82.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με ενέργεια αλλά χαμηλά ποσοστά και σχετικά βιαστικές επιλογές, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 0–5. Στην πορεία η Petrogaz άρχισε να πιέζει το τέμπο με απόπειρες αιφνιδιασμών, ο ΔΣΑ να συνεχίζει να έχει πρόβλημα απέναντι στη ζώνη και την περίοδο να κλείνει με σκορ 5–14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη επιθετική συγκέντρωση και όχι μόνο βελτίωσαν τα ποσοστά τους από τη γραμμή των 3 πόντων μέσω του Χριστιανόπουλου Α. (ο οποίος είχε 3 εύστοχα τρίποντα στην περίοδο), αλλά σημάδεψαν και το ζωγραφιστό των αντιπάλων με αποτέλεσμα να μειώσουν σε δύο κατοχές με το σκορ να είναι 14 – 20 στα πρώτα 5 λεπτά. Παρόλα αυτά στην πορεία ο Αντωνόπουλος Β. της Petrogaz πήρε φωτιά από τη γραμμή των 3 πόντων και με 3 διαδοχικά τρίποντα έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του με τον Παπαδρόσο Α. να συνεχίζει τον βομβαρδισμό και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι και πάλι με καλύτερα πατήματα και καλά ποσοστά από τη γραμμή των 3 πόντων και τους γηπεδούχους να γυρίζουν την άμυνα τους σε ζώνη 3 – 2, να κυκλοφορούν καλά την μπάλα να ψάχνουν την σωστή επιλογή αλλά να συνεχίζουν να έχουν χαμηλότερα ποσοστά από τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα η διαφορά να μένει σταθερά στους 15 + πόντους έως τα τελευταία 3 λεπτά όπου με ένα επιθετικό ξέσπασμα με πρωταγωνιστή τον Γουλανδρή Α. κατάφεραν να μειώσουν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49 – 61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΔΣΑ είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση από την αρχή και μείωσε σε 8 πόντους, με την Petrogaz να συνεχίζει να βασίζεται σε μακρινά σουτ, να βρίσκεται όμως εκτός ρυθμού και να έχει χαμηλά ποσοστά. Παρόλα αυτά στην πορεία οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν, ξαναπήραν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, έβγαλαν άμυνες, σημάδεψαν ζωγραφιστό, ανέβασαν την διαφορά στους 10 + πόντους και πήραν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χριστιανόπουλος Α. με 21 (5) και Παπαδάκος Λ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αντωνόπουλος Β. 28 (4) και τα Παπαδρόσος Α. με 20 (5) πόντους αντίστοιχα.