PETROGAZ – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

10/01/2016 16:00 League A 15/16 40'

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι μεταξύ της Petrogaz και του ΔΣΑ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Petrogaz ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 2– 3, ενώ ο ΔΣΑ αλλά με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και τους γηπεδούχους να προτιμούν επιθέσεις σετ, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό με καλές επιλογές και καλά ποσοστά και από τις δύο πλευρές, αλλά με την Petrogaz να καταφέρνει κυρίως λόγω των εξαιρετικών ποσοστών της από τη γραμμή των τριών πόντων να παίρνει μια διαφορά 10 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 27 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στα πρώτα δύο λεπτά ο ΔΣΑ άλλαξε την άμυνα του σε ένα – τέσσερα στον Καλύβα Β. της Petrogaz, με αποτέλεσμα σιγά-σιγά να αρχίσει να βγάζει άμυνες και κυρίως με αιφνιδιασμούς να μειώσει σε έξι πόντους στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να γυρίσουν την άμυνα σε man και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 41 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά με αβίαστα λάθη χαμηλά ποσοστά. Παρόλα αυτά σιγά-σιγά βρήκαν και πάλι ρυθμό επιθετικά με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 1–2 κατόχων υπέρ της Petrogaz στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό η Petrogaz με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρκόπουλο Π., άνοιξε και πάλι τη διαφορά στους 11 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 56 – 43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο, έδειξαν μαχητικότητά έβγαλαν ενέργεια, όμως δεν κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους κυρίως λόγω της εξαιρετικής συγκέντρωσης που επέδειξε η Petrogaz, η οποία με μεγάλες επιθέσεις, πολύ καλό spacing και σωστές επιλογές έβρισκε συστηματικά λύσεις στα πρώτα οχτώ λεπτά της περιόδου. Παρόλα αυτά στα τελευταία δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ένα επιθετικό ξέσπασμα να κάνουν ένα come back, να μειώσουν σε 6 πόντους στο τελευταίο λεπτό, κάτι όμως που αποδείχτηκε πως δεν ήταν αρκετό, αφού η Petrogaz διατήρησε την ψυχραιμία της και πήρε τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαρκόπουλος Π. με 22 και Καλύβας Β. με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραμπάς Φ. με 11 και Χριστιανόπουλος Α. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.