Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – UNION EUROBANK

04/03/2017 15:30 League A 16/17 40'

Στον αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΔΣΑ και της UNION EUROBANK, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3– 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα και συγκέντρωση, επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και έδειξαν μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας παράλληλα καλά ποσοστά και ρυθμό με το σκορ να είναι 8–7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες άρχισαν να πιέζουν το τέμπο του αγώνα, επιλέγοντας πολλές επιθέσεις στο transition, συνεχίζοντας να βρίσκουν τους ελεύθερους παίκτες και να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ, αλλά με την Eurobank με 2 σερί τρίποντα από τον Μυλωνά Ν. να παίρνει προβάδισμα 2 κατοχών, οι παίκτες του ΔΣΑ όμως αντέδρασαν άμεσα και με 2 δικά τους σερί τρίποντα από τον Χριστιανόπουλο Α. πέρασαν μπροστά στο σκορ και κάνοντας ένα συνολικό run 11 – 1 κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με σκορ 24 – 19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Eurobank γύρισαν την άμυνα τους σε man, με το παιχνίδι και πάλι σε πιο αργό ρυθμό, τους παίκτες του ΔΣΑ να έχουν πολύ καλό spacing και πολύ καλή παραγωγή από assist, τους φιλοξενούμενους να βασιζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες και να περιορίζονται σε σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί τους με εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ μέσης απόστασης από τους Κόλλια Κ. και Γουλανδρή Α. να πάρουν προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 30 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν και πάλι το τέμπο του αγώνα και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς κατάφεραν να περάσουν μπροστά ενώ παράλληλα βελτίωσαν και την αμυντική τους προσήλωση και με πιο πειστική άμυνα στην μπάλα και στις πρώτες πάσες κατάφεραν να κάνουν run 15 – 0 και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 30 – 42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ, με το παιχνίδι και πάλι σε σετ επιθέσεις, κάτι που ευνόησε και πάλι τους γηπεδούχους οι οποίοι αργά αλλά σταθερά βρήκαν ρυθμό επιθετικά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόλλια Κ. ψαλίδισαν την διαφορά σε 2 κατοχές, με το σκορ να είναι 43 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της Eurobank ανέβασαν και πάλι ταχύτητα, πίεσαν και πάλι για αιφνιδιασμούς, ενώ παράλληλα κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστές τους Ξυνό Γ. και Μυλωνά Ν., με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και η περίοδος να κλείσει με σκορ 50 – 59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της Eurobank μπήκαν ζεστοί από την γραμμή των 3 πόντων και με 3 διαδοχικά τρίποντα (2 από τον Ορνιθόπουλο Π. και 1 από τον Μπιλικαίδη Β.) ανέβασαν την διαφορά στους 10+ πόντους, με τους παίκτες του ΔΣΑ να μην αφήνουν το παιχνίδι, να συνεχίζουν να κυκλοφορουν καλά την μπάλα και να βρίσκουν τις σωστές τελικές επιλογές, με το σκορ να είναι 59 – 69 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός ανέβηκε και πάλι, οι άμυνες δυνάμωσαν, τα ποσοστά έπεσαν και η ομάδα της Eurobank περιορίστηκε σε στατικά σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα ο ΔΣΑ να μειώσει εκ νέου σας 63 – 71 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΔΣΑ, να ασκούν press, να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά και οι παίκτες της Eurobank να διατηρούν καθαρό μυαλό και μια διαφορά 3+ κατόχων, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μίντζιας Α. με 13 και Κόλλιας Κ. με 14 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μυλωνάς Ν. με 27 (5) και Ξυνός Γ. με 15 πόντους αντίστοιχα.