Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – VERMANTIA DTP GROUP

31/01/2018 21:45 Elite League B 17/18 40'

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Ο αγώνας μεταξύ Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ και VERMANTIA που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης 31/1 στο κλειστό της Πεντέλης βρήκε νικητή με μεγάλη διαφορά τον Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών. Η ομάδα της VERMANTIA κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο μόνο με 5 παίκτες οπότε και ήταν λογικό η κούραση να τους επηρεάσει και όσο περνούσε ο χρόνος η διαφορά να μεγαλώνει.

Στο πρώτο δεκάλεπτο όπου οι ομάδες ήταν ξεκούραστες το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγώνα πολύ δυνατά και με τους πολύτιμους πόντους του Βογιατζή (2 τρίποντα) κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 2 – 10. Σε αυτό το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Δικηγορικού Συλλόγου όπου κατάφερε να κλείσει την περίοδο με 16 – 16.

Στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να δίνουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι άρχισε να διακρίνεται η κούραση στους παίκτες της VERMANTIA καθώς δεν υπήρχε δυνατότητα αλλαγής. Το επιμέρους σκορ 22 – 4 αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Λίγα πράγματα μπορούν να ειπωθούν για την συνέχεια του αγώνα καθώς ο δικηγορικός σύλλογος έκανε rotation και η διαφορά στην κούραση ήταν προφανής. Το μόνο που μπορούσε να κάνει ο προπονητής της VERMANTIA ήταν να ζητάει τάιμ άουτ για να ξεκουραστούν οι παίκτες του και να αποφύγουν κάποιον πιθανό τραυματισμό.

Η τρίτη και η τέταρτη περίοδος κύλισαν στο ίδιο μοτίβο με τον πίνακα να γράφει στο τέλος του αγώνα 70 – 36.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε για την ευστοχία του ο ΚΑΡΑΜΠΑΣ όπου πέτυχε 23 πόντους. Τον πλαισίωσε ο ΜΙΝΤΖΙΑΣ με 15 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ με 12 πόντους. Παρόλα αυτά συγχαρητήρια αξίζουν και στους πέντε που βγάλανε χωρίς αλλαγή όλο τον αγώνα.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ραγόπουλος

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

ΣΟΥΡΜΕΛΗΣ (προπονητής VERMANTIA)

΄΄ Παίξαμε με πάρα πολλές ελλείψεις και ήταν αναμενόμενο το αποτέλεσμα. Θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε και να είμαστε πιο μαζεμένοι και πιο συσπειρωμένοι.΄΄

ΚΟΓΚΑΣ (παίκτης Δ.Σ.Α.)

΄΄Δυστυχώς δεν είχαν μαζευτεί οι αντίπαλοι για να μπορούμε να έχουμε πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι. Παρόλα αυτά το ευχαριστηθήκαμε το παιχνίδι και οι 2 ομάδες΄΄