Δ.Σ.Α – ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ

11/11/2016 21:00 League A 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΔΣΑ και του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν στην παράσταση την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67–62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, με οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, μένοντας κοντά στο σκορ, τον ρυθμό του αγώνα σιγά-σιγά να ανεβαίνει, ο ΔΣΑ να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) και το σκορ να είναι 7–5 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καθαρές άμυνες, να ψάχνουν τις ελεύθερες τελικές επιλογές, να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, τον Τοξότη να ασκεί press με παγίδες στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 12 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν στατικές επιθετικά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και να μένουν χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί και πάλι ο Τοξότης άσκησε full press, έβαλε διαδοχικές άμυνες και έτρεξε σε αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών με τους γηπεδούχους να μην έχουν σκοράρει στα πρώτα 4 λεπτά και το σκορ να είναι 12 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο ο Τοξότης είδε τον Μπαζίγο Μ. να κάθεται στον πάγκο με 3 φάουλ, με τους δύο αντιπάλους τους να έχουν πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών, αλλά με χαμηλά ποσοστά και το γρήγορο τέμπο να ευνοεί και πάλι τους φιλοξενούμενους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με συγκέντρωση στο παρκέ, με τους παίκτες του ΔΣΑ να μειώνουν σε μία κατοχή αλλά ο Τοξότης με 2 σερί τρίποντα να ξαναπαίρνει προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 27 – 34. Στην συνέχεια το παιχνίδι σε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν όμως βιαστικές επιλογές, με πολλά σουτ 3 πόντων και πολλά λάθη, τον Τοξότη να επαναφέρει το press και η περίοδος να κλείνει με σκορ 31 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι από την αρχή άσκησαν και αυτοί full press, (με τον Τοξότη να συνεχίζει και αυτός το press), ενώ επιθετικά βελτίωσαν τα ποσοστά τους κάνοντας ένα run 8–0 με 2 σερί τρίποντα, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν και τον Τοξότη να μην έχει σκοράρει στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι πήραν time-out, μπήκαν με πιο καθαρό μυαλό και μέσα σε ένα λεπτό έκαναν και αυτοί run 7–0 ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 41 – 46. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες με πειστικές άμυνες, πηγαίνοντας neck and neck, αλλά και πάλι ο ΔΣΑ με 3 σερί τρίποντα μέσα σε ένα λεπτό κατάφερε και πέρασε μπροστά με το σκορ να είναι 50 – 48 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά η ομάδα του Τοξότη συνέχισε να βασίζεται σε προσωπικές ενέργειες, με τους αντιπάλους τους να έχουν καλύτερο spacing και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, αλλά τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόπαλες με το σκορ 52-52 με 32” για λήξη και κατοχή για Τοξότη, στην οποία ο Ασημάκης Ν. ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων από τα 8 μέτρα, αφήνοντας υπόλοιπο 5” και κατοχή για ΔΣΑ. Οι Γηπεδούχοι πήραν αμέσως time-out και στην επαναφορά της μπάλας οι παίκτες του Τοξότη δεν έκαναν φάουλ με αποτέλεσμα ο Στεφανής Φ. να βρει υπο πίεση σουτ 3 πόντων στο οποίο και ευστόχησε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση.

Στον extra χρόνο με το καλημέρα ο Τοξότης συνέχισε να είναι ζεστός από τη γραμμή των 3 πόντων, παίρνοντας προβάδισμα 3 πόντων από τα πρώτα δευτερόλεπτα, με τις άμυνες να παραμένουν πολύ δυνατές, τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά τους παίκτες του ΔΣΑ να βρίσκουν διαδοχικές λύσεις από τους ψηλούς τους τόσο από επιθετικά ριμπάουντ όσο και από σκοράρισμα (κυρίως από τον Μανίκα Γ. και Γουλανδρή Α.) και τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν neck and neck. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βασίζονται υπερβολικά σε isos και σε σουτ 3 πόντων, με το σκορ να είναι 32 – 32 με 30” για λήξη και κατοχή για ΔΣΑ με τον Στεφανή Φ. να ευστοχεί και πάλι σε τρίποντο, το σκορ να είναι 65-62 με 12” και κατοχή για Τοξότη στην οποία οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε λάθος με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τελικά μια πολύ δύσκολη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Στεφανής Φ. με 21 (3) και μην Μιντζιάς Α. με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ασημάκης Ν. με 16 (2) και Φακίρης Μ. με 8 (2) πόντους αντίστοιχα.