08/03/2018 21:30 Super League A 17/18 40'

Δ.Σ. Πειραιά1014142058
Intersport198101855

Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Ελληνικού
Leof. Posidonos 26, Elliniko 167 77, Greece

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα του Δ.Σ.Π το βράδυ της Πέμπτης 08/03 στο κλειστό του Ελληνικού απέναντι στην ομάδα τους Intersport που πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τέλους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ για περίπου 28 λεπτά αλλά ένα δυνατό come back από την ομάδα των δικηγόρων άλλαξε τα δεδομένα και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στους γηπεδούχους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν εξαιρετική εμφάνιση τόσο σε άμυνα  όσο και σε επίθεση. Παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα ζώνης τους οι παίχτες της  Intersport μετά το 2 – 4 ξεκίνησαν ένα σερί 2 – 10 με τον Μπέλλο και Πατάγια να είναι οι κύριες επιθετικές αιχμές της ομάδας τους. Από την άλλη ο coach του Δ.Σ.Π έπρεπε να διαχειριστεί και τις πολύ σημαντικές απουσίες που είχε αφού τόσο ο Γκιουλιστάνης όσο και ο Σκαρίμπας ήταν απών. Παρ´ όλα αυτά όμως οι δικηγόροι δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και αυτό χάρις την βοήθεια του Παπαθανασίου που εκτός του ότι σκόραρε τους 6 από τους 10 πόντους της ομάδας του πήρε και πολλα ριμπάουντ. Έτσι στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 10 – 19 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι τώρα και με 2 τρίποντες βόμβες από τον Ξυλαρδιστό και τον Νάκο το σκορ έγινε 16 – 19. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με λάθος τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και έχασαν συνεχόμενες επιθέσεις μέχρι το τρίποντο του Ζαρκαδούλα που έκανε το 16 – 22. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι δοκίμασαν την ευστοχία τους έξω από τα 6,75 και δεν βγήκαν ζημιωμένοι. Νάκος και Καρδάρας με 2 τρίποντα και Τσάκωνας με ένα δίποντο και το σκορ έγινε 24 – 22. Οι παίχτες της Intersport έδειχναν να χάνουν την συγκέντρωση τους προς στιγμή αλλά οι 2 βολές του Μπέλλου και το τρίποντο του Πατάγια διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου σε 24 – 27.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με το τέλος του Α ημιχρόνου και με 2 γρήγορα καλάθια 2 πόντων από Τσιφλίδη και Τσιμογιάννη το σκορ έγινε 24 – 31. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακόψουν το καλό ξεκίνημα των αντιπάλων τους στο 2ο ημίχρονο και με 4 πόντους από τον νεαρό Κασσιμάτη και με άλλους 4 από Παπαθανασίου και Νάκο η διαφορά πήγε στον ένα πόντο με το σκορ να είναι 32 – 33. Όπως και πριν οι φιλοξενούμενοι μετα το μικρό διάστημα που δεν ήταν συγκεντρωμένοι, βελτιώθηκαν και με 2 δίποντα από Τσιφλίδη και Πατάγια έκαναν  το 32 – 37. Οι παίχτες του Δ.Σ.Π όμως λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου με ένα 6 – 0 σερί επανήλθαν και προσπέρασαν στο σκορ χάρις τον Παπαθανασίου και τον Κασσιμάτη και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 38 – 37.

Στην 4η και τελευταία περίοδο το ματς ήταν πλέον derby. Αρχικά ανέκτησαν προς στιγμής το προβάδισμα οι παίχτες της Intersport με τον Μπέλλο και τον Τσιφλίδη και το σκορ έγινε 40 – 42. Από εκείνο όμως το σημείο και μετά οι παίχτες του Δ.Σ.Π βελτίωσαν σημαντικά το παιχνίδι τους και δεν ξανά έχασαν ποτέ τα σκήπτρα. Ο coach Παπαδάκης με πολύ σωστή καθοδήγηση έδειξε τα αδύνατα σημεία της αντίπαλης ομάδας στους παίχτες του και έτσι έστω και με λίγη δυσκολία στο τέλος κατάφεραν και πήραν την νίκη. Σε αυτήν όμως την μεταμόρφωση στο τέλος σημαντικό ρόλο είχε τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση ο νεαρός Κασσιμάτης αφού στάθηκε ιδιαίτερα ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα του Δ.Σ.Π νικήτρια με σκορ 58 – 55.

Για τους νικητές πολύ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κασσιμάτης που πέτυχε 17 πόντους. Για την ομάδα της Intersport βοήθησαν σημαντικά τόσο ο Μπέλλος με 17 αλλά και ο Πατάγιας με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Κατσιμάρδος, Παλογέλης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κωλέττης Ιωάννης (Παίχτης Δ.Σ.Π) : “Δύσκολο παιχνίδι σήμερα. Είχαμε πολλές απουσίες, πολλές ελλείψεις. Τα καταφέραμε, συνεχίζουμε στην διοργάνωση όσο πιο ψηλά μπορούμε να πάμε.”

Καβαλάρης Πέτρος (Παίχτης Intersport) : “Προσπαθήσαμε, δεν μας ήρθαν κάποια πράγματα όπως τα θέλαμε και χάσαμε. Μπράβο στα παιδιά. Πάμε στο επόμενο παιχνίδι.”