18/01/2018 21:00 Super League A 17/18 40'

Δ.Σ. Πειραιά1915211065
Museum BC0913141551

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Σπουδαία εμφάνιση που συνοδεύτηκε με νίκη και την έφερε πιο κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας έκανε η ομάδα του ΔΣΠ απέναντι στην πολύ μαχητική ομάδα της Museum. Οι φιλοξενούμενοι όσο και αν προσπάθησαν δεν απείλησαν ποτέ την ομάδα του ΔΣΠ που ευτύχησε να έχει 3 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους δικηγόρους να μπαίνουν αρκετά αποφασισμένοι και να θέλουν να δείξουν ποιο είναι το αφεντικό από νωρίς. Με καλή ισορροπία παιχνιδιού σε περιφέρεια και ζωγραφιστό κατάφεραν και προηγήθηκαν από την αρχή και σιγά σιγά έχτισαν μια διψήφια διαφορά. Εξαιρετικός ο Γκιουλιστάνης που πέτυχε 12 πόντους αλλά και ο Σκαρίμπας που με την δίκη του δημιουργία μέσα στην ρακέτα έκανε πιο εύκολο το σκοράρισμα για τους συμπαίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι από την  άλλη δυσκολεύονταν από την αρχή να διασπάσουν την πολύ καλή αμυντική λειτουργία των αντιπάλων τους και γι’αυτό έμειναν στα χαμηλά. Έτσι στο τελείωμα του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 19 – 9 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι δεν επαναπαύτηκαν και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό που σταμάτησαν πριν. Σε αυτό το σημείο την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο αρχηγός Σκαρίμπας , εκμεταλλεύτηκε κάθε αδύνατο σημείο της αντίπαλης άμυνας πετυχαίνοντας  8 πόντους. Οι παίχτες της Museum ανέβασαν κατά πολύ την απόδοση τους και έτσι κατάφεραν και εμείναν κοντά σχετικά στο σκορ και αυτό χάρις τα εύστοχα τρίποντα του Βρεττού και του Βρέλλη. Βέβαια το highlight του αγώνα ήταν το τρίποντο με το άκουσμα της κόρνας λήξης του ημιχρόνου από τον Δεληγιάννη που διαμόρφωσε το 34 – 22.

Το 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του ΔΣΠ συνέχισε να παίζει εξαιρετικά και στις 2 μεριές του γηπέδου. Σε αυτό το σημείο ανέλαβε το σκοράρισμα ο Νινόπουλος που πέτυχε 9 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να διευρύνει το προβάδισμα της. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την προσπάθεια της μείωσης της διαφοράς με κύριο εκφραστή τον Βρεττό. Το τελείωμα του δεκαλέπτου βρήκε τον ΔΣΠ να προηγείται με 55 – 36.

Στην 4η και τελευταία περίοδο ο νικητής είχε κριθεί. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν όσο ακριβώς χρειαζόταν με το Γκιουλιστάνη και τον Σκαρίμπα να διατηρούν με τους πόντους τους την διαφορά αρκετά ψηλά. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έχοντας πλέον και την κούραση να ξεπεράσουν το μόνο που κατάφεραν ήταν να τελειώσουν το ματς με διαφορά σε φυσιολογικά επεισόδια. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίχτες του ΔΣΠ  να παίρνουν το ροζ φύλλο με 65 – 51.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Γκιουλιστάνης με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά και ο Σκαρίμπας με 16 και 10 ριμπάουντ. Για την ομάδα της Museum παρά πολύ καλός ήταν ο Βρεττός με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Τσαχάκης, Κατσιμάρδος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γκιουλιστάνης Κίμων (Παίχτης Δ.Σ.Π) : “Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου σήμερα που δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Έβγαλαν ωραίες φάσεις. Παίξαμε σαν ομάδα σήμερα. Συγχαρητήρια και στους αντιπάλους. Καλή συνέχεια.”

Βρεττός Μιχάλης (Παίχτης Museum) : “Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια, παρόλο που ήμασταν ελλιπής. Τα παιδιά φαίνεται πως ήταν πολύ καλά προετοιμασμένα. Θα επανακάμψουμε. Έχουμε ακόμα έναν ολόκληρο γύρο μπροστά μας. Διεκδικούμε την πρώτη τετράδα. Νομίζω ότι θα είναι πολύ καλύτερη η συνέχεια.”