07/02/2018 19:00 Super League A 17/18 40'

Team1234OTT
Δ.Σ. Πειραιά111514111364
Novibet1613814960

Στον αγώνα μεταξύ του Δ.Σ.ΠΕΙΡΑΙΑ και της NOVIBET, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν διστακτικές στις τελικές επιλογές τους, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά αλλά οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικά καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και το σκορ ήταν 1 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά ο ΔΣΠ άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς, ξεκόλλησε επιθετικά και ευνοήθηκε από τον γρήγορο ρυθμό, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Αραμπατζή Ι. η NOVIBET πήρε και πάλι προβάδισμα 3 κατοχών, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις αλλά τα ποσοστά να πέφτουν από τις δύο ομάδες και το σκορ να είναι 15 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο ΔΣΠ γύρισε σε άμυνα ζωνης 2 – 3 και με τρίποντο του Καρδαρά Λ. το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26 – 29.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck, να εναλάσσονται στο προβάδισμα και να δέιχνουν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ με το σκορ με καλάθι του Καλογιάννη Μ. να είναι 51 – 51 με 30¨ για λήξη, οι δύο αντίπαλοι είχαν τις ευκαιρίες τους πάρουν την νίκη αλλά οι άμυνες τελικά επικράτησαν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά αλλά ο ΔΣΠ με 2 σερί καλάθια του Σκαρίμπα Ε. ισοφάρισε, με τις άμυνες όμως να συνεχίζουν να έχουν τον πρώτο λόγο και οι δύο ομάδες να μένουν ισόφαρες 58 – 58 και το παιχνίδι να οδηγείται σε 2η Παράταση. Στην 2η Παράταση του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της NOVIBET άρχισαν να δέιχνουν εμφανή σημάδια κόπωσης ενώ παράλληλα είδαν συνολικά 3 από τους παίκτες τους να κάθονται στον πάγκο με 5 φάουλ και οι παίκτες του ΔΣΠ με σαφώς πιο βαθύ πάγκο και περισσότερες δυνάμεις στα πόδια τους πήραν και διατήρησαν διαφορά 2 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μπούκας, Κοτσώνης