28/03/2018 21:45 Super League A 17/18 28/03/2018 40'

Team1234OTT
Δ.Σ. Πειραιά202617161190
ThinkDigital19171825483

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Σε ένα φοβερό παιχνίδι εξελίχθηκε το ματς που έγινε στο κλειστό της Πεντέλης με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση όπου ο Δ.Σ. Πειραιά επικράτησε δια πυρός και σιδήρου της Think Digital με σκορ 90-83.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με άμυνα ζώνης προκειμένου να εξοικονομήσουν ενέργεια ξέρωντας ότι έχουν μπροστά τους δύσκολο έργο για να φτάσουν στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλό transition game πήραν τα ηνία του αγώνα έχοντας ως επιθετική αιχμή τον Μάργαρη ο οποίο με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλα τη διαφορά στους 8 πόντους 10-18, αναγκάζοντας τον κόουτς του Δ.Σ. να πάρει time out. Με την επανέναρξη του αγώνα φάνηκε η θετική επίδραση του time out καθώς οι γηπεδούχοι χάρης τις πολύ καλές συνεργασίες των Σκαρίμπα και Γκιουλιστάνη στην επίθεση κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά και να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή 20-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν φοβερό με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η Think Digital με τον Μάργαρη και τον Μαυρίκιο να είναι σε καταπληκτική μέρα πίεζε ψηλά αναγκάζοντας τον αντίπαλο σε λάθος πάσες που έδιναν ξεκούραστα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Δ.Σ. παρά τις πολλές ελλείψεις στον πάγκο έτρεχε σε κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό και με μπροστάρη τον Σταυράκη ο οποίος έιχε 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο έχοντας μια πολύ καλή διαφορά 10 πόντων 46-36.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε ο τρελός ρυθμός με τις δύο ομάδες να τρέχουν κατευθείαν μετά το ριμπάουντ αλλά να κάνουν αρκετά λάθη στην τελική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά ούτε να εκμεταλευτούν το μέτριο επιθετικά δεκάλεπτο του αντιπάλου αφού επιτίθονταν μονοδιάστατα με τους Μαυρίκιο και Μάργαρη σε κάθε επίθεση. Ένα μέτριο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Δ.Σ. να κάνει απλώς σωστή διαχείριση κρατώντας μια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων 63-54.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το πιο θεαματικό. Ξεκίνησε εντυπωσιακά με τον Σκαρίμπα να δίνει φοβερή άλεϊ-ουπ πάσα στον Καρδάρα και εκίνος να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό καλάθι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε υψηλο ρυθμό μέχρι το σημείο που η Think Digital αρχισε να πυροβολεί απο τα 6,75 με τους Σαμπατά και Ντότσικα να πετυχαίνουν 2 συνεχόμενα τρίποντα και να μειώνουν τη διαφορά στους 4 δίνωντας έτσι νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στη συνέχεια ένα νέο τρίποντο απο τον Ντότσικα και δύο έυστοχες ελεύθερες βολές απο τον Μαυρίκιο έφεραν το παιχνίδι στον πόντο 73-72. Ο Δ.Σ. παρότι ήταν ψύχραιμος απο την γραμμη των βολών στο τελευταίο λεπτό έκανε καθοριστικά λάθη χάνοντας την μπάλα στην επίθεση και δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να μειώσει 25 δεύτερα πριν το τέλος σε 79-77 με τρίποντο αυτή τη φορά του Μάργαρη. Η φοβερή άμυνα των φιλοξενούμενων στην τελευταία επίθεση του Δ.Σ. οδήγησε σε ένα ακόμα λάθος δίνοντας την ευκαιρία στον Μαυρίκιο να σκοράρει σε νεκρό χρόνο στέλνωντας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση πλέον με τις δύο ομάδες να τα έχουν δώσει όλα στην κανονική διάρκεια επικράτησε ο Δ.Σ καθώς ήταν πιο ψύχραιμος στην επίθεση με τον Γκιουλιστάνη να βγάζει φοβερή ενέργεια μέχρι το τέλος πετυχαίνοντας τους τελευταίους 8 πόντους της ομάδας του. Η Think Digital πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες ξεμένωντας απο δυνάμεις αλλά και απο παίχτες αφού 3 παίχτες αποβλήθηκαν με 5 φάουλ. Έτσι τελείωσε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με τον πιο ψύχραιμο Δ.Σ. να επικρατεί 90-83.

Διαιτητές Αγώνα: ΔΑΛΕΚΟΣ, ΠΑΛΟΓΕΛΗΣ

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών

Γκιουλιστάνης Κ. (παίχτης Δ.Σ. Πειραιά)

‘’Καταρχήν συγχαρητήρια στα παιδιά και των δύο ομάδων. Καταφέραμε να πετύχουμε 90 πόντους πράγμα σπάνιο για την ομάδα μας. Οι συμπαίχτες μου κάνανε κατάθεση ψυχής παρόλο που ήμασταν 7 άτομα και στο τέλος επικρατήσαμε δίκαια.’’

Σαμπατάς Ν. (Παίχτης Think Digital Group)

‘’Πολύ ωραίο παιχνίδι παίξαμε με τον δεύτερο του ομίλου. Δεν τα καταφέρμα δυστυχώς γιατί δεν μας μπήκαν τα σουτ στην παράταση.’’