01/03/2018 21:00 Super League A 17/18 01/03/2018 40'

Δ.Σ. Πειραιά1518131965
Cosmote e-Value176113064

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Ένα ακόμα ντέρμπι διεξήχθει στο πλαίσια της 15ης αγωνιστικής στο κλειστό της Καλλιθέας μεταξύ του Δ.Σ. Πειραιά και της Cosmote e-value με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη πολύ δύσκολα 65-64.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΔΣΠ. ο οποίος βρέθηκε απο νωρίς μπροστά στο σκορ ακόμα και με 8 πόντους με τους Σκαρίμπα και Γκιουλιστάνη σκοράρουν απο το ζωγραφιστό εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία του αντιπάλου στη ρακέτα, με τον πρώτο μάλιστα να έχει 5/8β. στο πρώτο δεκάλεπτο. H Cosmote όμως με καλή κυκλοφορία στην επίθεση και δυναμικά drive κατάφερε και πάλι να μπεί στο παιχνίδι και μάλιστα να κλείσει το δεκάλπετο προηγούμενη 15-17. Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τρέχοντας ένα μικρό σερί 6-0 και παίρνωντας και πάλι τα ηνία του αγώνα με 21-17. Ο κόουτς Ραχωβίτσας βλέποντας την ομάδα του να χάνει έδαφος κάλεσε αμέσως time out για να κόψει το ρυθμό του ΔΣΠ. Δεν ήταν όμως αρκετό καθώς με την έναρξη του αγώνα και πάλι η Cosmote συνέχισε να κάνει πολλά λάθη,  7 συνολικά σε όλο το δεκάλεπτο και έτσι έμεινε πίσω στο σκορ 33-23 πραγματοποιώντας ένα πολύ κακό δεκάλεπεττο πετυχαίνοντας μονο 6 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάπως καλύτερο για τους φιλοξενούμενους επιθετικά, στην άμυνα όμως δεν κατάφεραν να βρούν λύσεις απέναντι στον Σκαρίμπα ο οποίος έκανε ότι ήθελε στη ρακέτα. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 46-34. Στην τέταρτη περίοδο ενώ όλα έδειχναν ότι η ο ΔΣΠ. θα επικρατήσει άνετα, η Cosmote αν και αργά  4 λεπτά πριν το τέλος άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο με παγίδες στα γκαρντ κλέβοντας την μπάλα ή αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε λάθος πάσα. Κατάφερε να μειώσει σε 2 πόντους 2 λεπτά πριν το τέλος κάνοντας το 58-56 χάρη στην ευστοχία του Φλόκα απο τα 6,75. Ο Σκαρίμπας για τους γηπεδούχους πετύχαινε μερικούς πόντους ανάσα για την ομάδα του, το παιχνίδι όμως είχε γίνει ντέρμπι και με την Cosmote να ονειρεύεται πλέον τη νίκη χτυπούσε με όλα τα όπλα της. Ο Τσακίρης απο την Cosmote πέτυχε γκολ φάουλ μειώνοντας στο ένα πόντο μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Σκαρίμπας και πάλι όμως απάντησε με 2 εύστοχες βολές και στη συνέχεια ο Φλόκας με ένα φοβερό τρίποντο απο τα 8 μέτρα έφερε και πάλι την ομάδα του μια ανάσα απο τη νίκη. Στην επαναφορά όμως ο Ξυλάρδιστός για την ομάδα του ΔΣΠ. κέρδισε φάουλ και ευστόχησε και στις 2 βολές διαμορφόνωντας έτσι το τελικό 65-64.

Για τους γηπεδούχους καλύτερος ήταν ο Σκαρίμπας ο οποίος πέτυχε 29π. 4ας και 9ρ. Για την Cosmote e-value ξεχώρισε ο Φλόκας με 23π. 2ασ (6/12τρ.)

Διαιτητές αγώνα: ΚΑΤΣΙΜΑΡΔΟΣ, ΤΗΓΑΝΗΣ

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών

Μόσχος Π. (παίχτης ΔΣΠ.)

‘’Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι και πολύ δυνατό, δυσκολευτήκαμε λίγο παραπάνω στο τέλος αλλα κερδίσαμε.’’

Φλόκας Γ. (παίχτης Cosmote e-value)

‘’Ήταν ένα παιχνίδι πολύ αμφίροπο, στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγαν οι αντίπαλοι όμως στο ημίχρονο είπαμε με τον κόουτς ότι πρέπει να παίξουμε δυνατά στην άμυνα για να το γυρίσουμε. Τα καταφέραμε αλλά δυστυχώς χάσαμε στις λεπτομέρειες.’’