54 - 35

29/02/2024 22:30 Commercial League B 23/24 13 40'

ΕΛΑΝΕΤ0716171454
ΑΔΜΗΕ0909120535

Σπουδαία νίκη τετράδας πέτυχε η ΕΛΑΝΕΤ με 54-35 απέναντι στην ομάδα της ΑΔΜΗΕ το βράδυ της Πέμπτης στο γήπεδο της Λεόντειο Πατησίων, διπλασιάζοντας τις φετινές της νίκες καθώς είχε κερδίσει και στον αγώνα του πρώτου γύρου. Με ρεκόρ 6-3 πλέον ελπίζει για την τετράδα και γιατί όχι και για την κορυφή της βαθμολογίας. Η ΑΔΜΗΕ από την άλλη με ρεκόρ 2-6 μάλλον έχασε οριστικά τις ελπίδες της για την τετράδα της Commercial League B.

Μετά το πρώτο κακό δεκάλεπτο  η ΕΛΑΝΕΤ   κυριάρχησε στο παρκέ επιβάλλοντας το ρυθμό της, παίρνοντας τελικά μια σχετικά εύκολη νίκη. Η ΑΔΜΗΕ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων της και την καλή της αμυντική τακτική  προηγήθηκε με 0-5 στο πεντάλεπτο. Η ΕΛΑΝΕΤ πέτυχε το πρώτο της καλάθι μετά από 5,5 λεπτά, όμως η άμυνα της την κράτησε κοντά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να λήγει με 7-9.

Η ΕΛΑΝΕΤ απόκτησε επιτέλους επιθετικό ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η μπάλα γύρναγε γρήγορα στην επίθεση, ο Αγγελόπουλος με τα τρίποντα του άνοιγε την άμυνα της ΑΔΜΗΕ και οι γηπεδούχοι με επιμέρους 16-9 πήραν κεφάλι στο σκορ με 23-18.

Η ανωτερότητα της συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΔΜΗΕ είχε μεν πάθος και ενέργεια όμως η ΕΛΑΝΕΤ με ευστοχία από τη γραμμή του τρίποντου ανέβαζε και άλλο τη διαφορά για το +10 του δεκαλέπτου (40-30).

Ακόμη καλύτερη η εικόνα των γηπεδούχων στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με την άμυνα της να μην επιτρέπει κανένα εύκολο καλάθι στους αντιπάλους της με τη διαφορά να ανεβαίνει και άλλο παρά τις προσπάθειες της ΑΔΜΗΕ. Το τελικό 54-35 ήρθε απόλυτα δίκαια.

Ο προερχόμενος από τον πάγκο Αγγελόπουλος καλύτερος του αγώνα με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ. Παναγιώτου και Μπαντρά ακολούθησαν σε απόδοση. Ζαφόλιας και Μπακράτσης οι καλύτεροι για την ΑΔΜΗΕ.