41 - 53

06/12/2023 22:00 Commercial League B 23/24 5 40'

ΕΛΑΝΕΤ1015140241
Intralot1314111553

Σπουδαία νίκη η ομάδα της INTRALOT επί της δυνατής ομάδας της ΕΛΑΝΕΤ με 41-53 χάρη στη φοβερή εμφάνιση στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο. Η ομάδα του Σουρμελή έδειξε μεγάλη ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στο τελείωμα του αγώνα και πήρε μια δίκαιη νίκη.

Με άμυνες man to man και αργό τέμπο ξεκίνησαν και οι δύο την αναμέτρηση, πηγαίνοντας σε set επιθέσεις. Τα λάθη και η νευρικότητα όμως δεν τους επέτρεπε να είναι παραγωγικοί στην επίθεση, με την INTRALOT να πατάει λίγο καλύτερα στο παρκέ χάρη στον Χουλιαρόπουλο. Τα τρίποντα των Αγγελόπουλο και Χαντζηκωνσταντή κράτησαν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα (10-13).

Η παραγωγικότητα και των δύο ομάδων ανέβηκε στην δεύτερη περίοδο. Αρχικά η INTRALOT βρήκε λύσεις με τον Χουλιαρόπουλο και Βογιατζή (16-23), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα χάρη στην ευστοχία τους από τις βολές με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 25-27.

Η ΕΛΑΝΕΤ φάνηκε πιο έτοιμη στην επανάληψη από την INTRALOT και χάρη στα τρίποντα του Σκιαθίτη πήρε κεφάλι στο σκορ (34-31). Ο Ανδρεάδης με προσωπικές ενέργειες βοήθησε την ομάδα του να ξεκολλήσει επιθετικά, με το 39-38 να μας προϊδεάζει για μεγάλο ντέρμπυ.

Η INTRALOT όμως κράταγε το καλύτερο για το τέλος. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Σουρμελής για την τέταρτη περίοδο βραχυκύκλωσε τελείως την ΕΛΑΝΕΤ, που πέτυχε μόλις 2 πόντους. Έτσι με το επιμέρους 2-15 η INTRALOT πήρε μια νίκη πιο εύκολα από ότι περίμενε.

Εκπληκτικός ο Χουλιαρόπουλος με 28 πόντους και 17 ριμπάουντ, πραγματικά ασταμάτητος. Ανδρεάδης και Βογιατζής ακολούθησαν. Ο Αγγελόπουλος καλύτερος για την ΕΛΑΝΕΤ.