77 - 75

12/05/2022 22:00 Commercial Cup 21/22 40'

ΕΖΑ1916212177
Deloitte1920162075

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της  ΕΖΑ και της Deloitte οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77-75.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης, ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στις ανάγκες του αγώνα με το γρήγορο ρυθμό. Αυτός ο ρυθμός οδήγησε σε γρήγορους αιφνιδιασμούς και από τις 2 πλευρές και το σκορ ήταν 8-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδες προσπαθούσαν με τις δυνατές άμυνες να προσπαθούν να περιορίσουν την αντίπαλη παραγωγικότητα χωρίς όμως να κρίνεται αυτό με επιτυχία εκ του αποτελέσματος με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά και εκδήλωναν πιο οργανωμένες επιθέσεις ώστε να ροκανίζουν το χρόνο αλλά έκαναν πολλά λάθη στις πάσες λόγω της πιεστικής άμυνας των αντιπάλων τους. Το σκορ ήταν 24-27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της ΕΖΑ άνοιξαν αμυντικά και άφησαν χώρο στους φιλοξενούμενους να βρουν σκορ. Από τη πλευρά τους εκείνοι έπαιζαν με ψυχραιμία που φαινόταν σε άμυνα και επίθεση που τους οδήγησε στο ημίχρονο να κλείσουν μπροστά με σκορ 35-39.

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθη στην επίθεση τους ενώ οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους με δυναμικό ξεκίνημα όπου τους έδωσε προβάδισμα και το σκορ ήταν 44-42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι ομάδες κονταροχτυπιόνταν στο σκορ όπου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 45-46 για να βρεθούν λίγο αργότερα πίσω με 49-48 και 56-53 με την περίοδο να κλείνει με σκορ 56-55.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 2 τρίποντα που τους έδωσαν ένα δυναμικό ξεκίνημα με 62-54 για να φτάσουμε με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη στο σκορ 68-65. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τις ομάδες να είναι ισόπαλες με 71-71. Από αυτό το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς σε απόσταση 2 η 3 πόντων μέχρι το τέλος , δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στη τελική έκβαση του αγώνα που έκλείσε με σκορ 77-75.