54 - 44

03/03/2022 22:00 Commercial League A 21/22 12 40'

ΕΖΑ812142054
ThinkDigital124181044

Στον Αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της  ΕΖΑ και της TDG οι πρώτοι  κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-44.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες επέλεξαν να βασίσουν τις άμυνες τους σε ατομικό μαρκάρισμα. Επιθετικά, ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος χωρίς όμως να βοηθάει τις ομάδες να είναι αποδοτικές. Στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 3-9 απαντώντας στο εναρκτήριο τρίποντο των αντιπάλων τους . Στην συνέχεια οι ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν το στόχο συνεχίζοντας να κρατούν το παιχνίδι σε χαμηλό σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη, που εκ των υστέρων αποδείχθηκε λάθος επιλογή αφού οι αντίπαλοι τους ξεκίνησαν με 4 αναπάντητους πόντους και μέχρι τα μισά της περιόδου είχαν ισοφαρίσει σε 16-16. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες έσφιξαν περαιτέρω αφού οι επιθέσεις είχαν δεύτερο ρόλο στο αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο. Αυτό συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να είναι οι μόνοι που κατάφεραν να ευστοχήσουν, και αυτό μόλις 4 πόντους.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, οι άμυνες ήταν ξανά ατομικές χωρίς ωστόσο να μπορούν να ματσάρουν  το γρήγορο τέμπο του αγώνα. Συγκεκριμένα, στα πρώτα 5 λεπτά του το σκορ ήταν 32-27. Στην πορεία οι γηπεδούχοι βραχυκύκλωσαν επιθετικά και ήταν η σειρά τους να δεχθούν τη ισοφάριση στο τέλος της περιόδου με 34-34. Το τελευταίο ήταν αποτέλεσμα του σερί 0-11 των φιλοξενούμενων που έδωσε χαρακτηριστικά θρίλερ στον αγώνα.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την κάθε ομάδα να πετυχαίνει σερί 4 πόντων χωρίς όμως νέες εξελίξεις στο σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη λόγω των πολύ καλών άμυνών. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες πέτυχαν τα ίδια σερί με την αρχή της περιόδου και το παιχνίδι έδειχνε άκρως αμφίρροπο. Η διαφορά τελικά έγινε από τους γηπεδούχους που με μεγάλο γκολ-φάουλ και ριμπάουντ κατάφεραν να εξασφαλίσουν το ροζ φύλλο.