66 - 74

20/12/2021 21:00 Commercial League A 21/22 5 40'

ThinkDigital1411261566
ΕΖΑ1025152474

Στον Αγώνα της  5ης  Αγωνιστικής για την Commercial League A που διεξήχθη στη Λεόντειο Πατησίων  μεταξύ της  TDG  και της ΕΖΑ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-74.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 αντίπαλοι στηρίχθηκαν για το σκοράρισμα τους σε οργανωμένες επιθέσεις και επιχείρησαν αρκετά σουτ 3 πόντων σκοπεύοντας να αποκτήσουν κάποιο γρήγορο προβάδισμα. Το μόνο το οποίο κατάφεραν στα πρώτα 5 λεπτά να είναι ισόπαλοι με σκορ 7-7. Στην συνέχεια η αμυντική επιλογή των γηπεδούχων να παίξουν ζώνη στην άμυνα , τους δικαίωσε καθώς δέχονταν σκορ με το σταγονόμετρο και ταυτόχρονα απέκτησαν μια διάφορά 4 πόντων με τη σωστή επιθετική τους λειτουργία. Η πρώτη περίοδος να έκλεισε με σκορ 14-10.

Στο 2ο  Δεκάλεπτο οι ομάδες επέβαλλαν γρήγορο τέμπο στον αγώνα και βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι να έρθει ένα μεγάλο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων που έδωσε νέα τροπή στον αγώνα με τους παίκτες της TDG να μην έχουν κάποια απάντηση και να βλέπουν το σκορ να είναι 20-24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι 2 μονομάχοι πάτησαν το γκάζι ώστε να βγάλουν τη ποιότητα τους στον αγώνα βγάζοντας ωραίες συνεργασίες με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 10 πόντους διαφορά (25-35).

Στο 2ο ημίχρονο , παρακολουθήσαμε γρήγορες επιθέσεις , με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν την ίδια ευστοχία με τα προηγούμενα λεπτά του αγώνα και να καταφέρνουν να σκοράρουν μόλις 3 πόντους. Οι γηπεδούχοι πήραν την ευκαιρία να πλησιάσουν σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του νέου ημιχρόνου (37-41). Στην πορεία, 1 λεπτό αργότερα, οι ομάδες βρέθηκαν και ισόπαλες με 41-41 παλεύοντας στα ίσα μέχρι το τέλος της περιόδου ( 51-50).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της ΕΖΑ μπήκαν μεταμορφωμένοι όντας εκπληκτικοί σκοράροντας αδιάκοπα βρίσκοντας ρυθμό στο καλύτερο σημείο για αυτούς, με τους παίκτες της TDG να επιχειρούν να μαζέψουν τη διαφορά βλέποντας στο σκορ στο 56-64 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν τον αγώνα βρίσκονταν το σκορ (10-10) που χρειάζονταν για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 66-74.