ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε. vs ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ

16/04/2019 22:10 Elite League 18/19 18 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ Α.Ε.και του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 94 – 87.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και με 2 τρίποντα έκαναν συνολικό run 2 – 10, με τους αντιπάλους τους να αντιδρούν μειώνοντας ελαφρώς και το σκορ έγινε 8 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ συνέχισε να έχει καλά ποσοστά από σουτ μέσης και μακρινής απόστασης και τα ΕΛΠΕ όμως βρήκαν πατήματα και επιθετικό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό μπάσκτ με υψηλή παραγωγή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 20 – 24.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα παρέμειναν κοντά, με τα ποσοστά και η παραγωγή να παραμένουν εξαιρετικά αλλά ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ κατάφερε να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισαμα 2 – 3 κατοχών, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35 – 42 και το 3ο Δεκάλεπτο με σκορ 57 – 59. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα, οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και παράλληλα επικράτησε γρήγορος ρυθμός και με ανταλλαγή τριπόντων του Κουτουζή Π. και Μιχαηλίδη Ν. το σκορ έγινε 71 – 71 με 5 λεπτά για λήξη. Στην πορεία και πάλι καμμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει, το παιχνίδι για γερά νεύρα και το σκορ 73 – 73 με 3′, 74 – 76 με 2′ και 74 – 78 με 1′ για λήξη, στο οποίο τα ΕΛΠΕ άσκησαν full press, οι αντίπαλοι τους δεν αντέδρασαν καλά και οδηγήθηκαν σε λάθη με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν με 4 σερί βολές και το σκορ έγινε 78 – 78 με 11”, στα οποία και οι δύο ομάδες τράβηξαν φάουλ, αποδείχθηκαν ψύχραιμες από την γραμμή των βολών και το σκορ 80 – 80 στο τέλος της κανονικής διάρκειας και το παιχνίδι πήγε σε παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα και πάλι γρήγορες επιθέσεις και τέμπο στο παιχνίδι αλλά οι παίκτες των ΕΛΠΕ με περισσότερες δυνάμεις στα πόδια τους, μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχαηλίδη Ν. και ένα μεγάλο τρίποντο του Μαρκάκη Β. κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά διαφορά 2 κατοχών, αλλά και οι παίκτες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ με μεγάλη μαχητικότητα δεν άφησαν το παιχνίδι και μάζεψαν την διαφορά, με το σκορ να είναι 87 – 87 με 1′ και από τρίποντο του Μιχαηλίδη Ν. 90 – 87 με 52” και κατοχή ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ στην οποία όμως υπέπεσε σε λάθος και δέχθηκε καλάθι σε αιφνιδιασμό, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ αλλά οι γηπεδούχοι αποδέιχθηκαν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Πόντας, Δαλέκος