ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ – ΟΛ.ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

28/03/2017 19:00 League B2 16/17 40'

Στο παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ και της ΟΛ.ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 83 – 40.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις από την αρχή, αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους, ο αργός ρυθμός όμως ευνόησε την Ολυμπιακή Ζυθοποιία η οποία έμεινε κοντά και το σκορ ήταν 8 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον Τσαγκάρη Χ. να κυριαρχεί στην μάχη των ριμπάουντ και με τρίποντο από τον ίδιο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε μία κατοχή, τους αντιπάλους τους όμως να ανεβάζουν σιγά σιγά ταχύτητα πιέζοντας μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 16 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες των ΕΛ.ΠΕ επέβαλαν γρήγορο ρυθμό, με τους παίκτες Ολυμπιακής Ζυθοποιίας να μην μπορούν να ακολουθήσουν και να μην έχουν καλές επιστροφές με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να μετατρέπουν συνεχώς τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς, να βρίσκουν εύκολα καλάθια, ο Νταλακούρας Λ. άρχισε να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό και στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 20+ πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43 – 22.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, οι παίκτες των ΕΛ.ΠΕ διατήρησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν Γκότσης Π. με 18 και Καρβέλας Ν. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μαγούλης Ι. με 16 (1) και Σώτος Β. με 15 (3) αντίστοιχα.