EY188241969
Βιοιατρική1711112261

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ΕΥ και της Βιοϊατρικής, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69 – 61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλό ρυθμό από την αρχή και καλά ποσοστά με το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 8–8. Στην πορεία της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την περίοδο να κλείνει με σκορ 18 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με χαμηλά ποσοστά και με το πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες. Στα πρώτα 3 λεπτά παρόλα αυτά, η ΕΥ άρχισε σιγά-σιγά με αιχμή τον Μητσόπουλο Κ. να πιέζει για αιφνιδιασμούς και να παίρνει μία διαφορά 2 κατοχών στα μισά της περιόδου με το σκορ να είναι 23 – 19. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια, είχαν καλό ρυθμό αλλά η Βιοϊατρική κατάφερε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΕΥ γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 3–2, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές επιθετικά στα πρώτα λεπτά, να παραμένουν κοντά στο σκορ αλλά με τους γηπεδούχους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία και θα παίρνουν μία διαφορά 2 κατοχών με το σκορ να είναι 38 – 32 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την ΕΥ με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς να παίρνει μια διαφορά + 10 πόντων με τους φιλοξενούμενους να είναι στατική και με αβίαστα λάθη απέναντι στη ζώνη με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 50 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τη βιοϊατρική να δείχνουν μαχητικότητα αλλά να μην μπορεί σε κανένα σημείο να βρει λύση απέναντι στην στην ζώνη, και την ΕΥ να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, να βρίσκει λύσεις με αιφνιδιασμούς και τα διατηρεί ένα προβάδισμα + 2 κατόχων παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μητσόπουλος Κ. με 28 (3) και Αγγέλου Α. με 16, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πατμανίδης Κ. με 19 και Μακρόπουλος Χ. με 15 (3) πόντους αντίστοιχα.