ΕΥ – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

24/02/2018 15:30 Elite League B 17/18 40'

Εύκολο απόγευμα πέρασε η ομάδα του Δ.Σ.Α μιας και ξεπέρασε πολύ εύκολα το εμπόδιο της ΕΥ και έτσι παρέμεινε στην 3η θέση της Elite B κατηγορίας. Οι δικηγόροι δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και μετά τα πρώτα λεπτά άρχισαν σιγά σιγά να χτίζουν μια διαφορά όπου εφτασε μέχρι και το +61 στο τέλος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν ιδιαίτερα ζεστοί και με ένα γρήγορο  5 – 0, ένα  τρίποντο από τον Ιωσηφίδη και ένα δίποντο από τον Κοκαράκη έδειξαν ότι δεν θα πέσουν αμαχητί. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν επηρεάστηκαν από το καλό ξεκίνημα των αντιπάλων τους και απάντησαν άμεσα με ένα σερί 0 – 13 έχοντας σημαντική βοήθεια από τον Χριστιανόπουλο και τον Κόλλια. Στην συνέχεια οι παίχτες του Δ.Σ.Α έπαιξαν εξαιρετικά και στην άμυνα και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 11 – 23.

Η συνέχεια ήταν εφιαλτική για την ομάδα της ΕΥ αφού οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πόδι στο γκάζι και περίπου στο 15’ το σκορ ήταν 15 – 40! Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν αφενός με τίποτα να περιορίσουν τόσο την δημιουργία αλλά και την εκτέλεση των αντιπάλων τους, αλλά και αφετέρου δεν μπορούσαν να γίνουν καθόλου απειλητικοί στην επίθεση. Η είσοδος του Μιντζιά για τους φιλοξενούμενους ήταν καταλυτική μιας και ήταν σε εξαιρετική μέρα αφού πέτυχε 4 τρίποντα στην συγκεκριμένη περίοδο και έτσι στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 20 – 50 υπέρ των δικηγόρων.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Οι γηπεδούχοι υστερούσαν σημαντικά και σε ποσότητα και έτσι τα πρώτα σημάδια της κούρασης είχαν αρχίσει να εμφανίζονται. Μετά τα 3 σχετικά γρήγορα φάουλ που χρεώθηκε ο Κοκαράκης το βάρος στο σκοράρισμα έπεσε στον Παπαδόπουλο και στον Αληγεωργά Κ, αλλά και πάλι η διαφορά στις 2 ομάδες ήταν κάτι παραπάνω από ορατή. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να ανεβάζουν ρυθμό και ένταση στο παιχνίδι τους και έτσι το τέλος της περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με 30 – 72.

Στην 4η και τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν πλέον κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σφύριγμα από τους διαιτητές. Οι παίχτες του Δ.Σ.Α προφανώς θα είχαν βάλει σαν στόχο τους 100 πόντους και γι’ αυτό το χέρι του Μιντζιά παρέμενε καυτό μιας και σε αυτό το διάστημα πέτυχε 3 τρίποντα. Στο τέλος όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έφτασαν τους 100 πόντους και το τελικό σκορ τους βρήκε νικητές με σκορ 36 – 97!

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μιντζιάς με 23 πόντους και 7 τρίποντα, ενώ για την ομάδα της ΕΥ ο μόνος που βοήθησε ήταν ο Κοκαράκης με 11.

Διαιτητές : Σελλήνας , Ραπτογιάννης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κόλλιας Κωνσταντίνος (Παίχτης Δ.Σ.Α) : “Εύκολη νίκη σήμερα. Δυστυχώς οι αντίπαλοι παρουσιάστηκαν 6 παίχτες και ήρθε ένας στο τέλος 7. Δεν το ευχαριστηθήκαμε τόσο πολύ, θέλαμε να είναι λίγο πιο ανταγωνιστικό το παιχνίδι. Ήταν μια ευκαιρία για την ομάδα μας να παίξουν όλα τα παιδιά και να το ευχαριστηθούνε, αλλά γενικώς πρέπει όλες οι ομάδες να μαζεύονται για να το ευχαριστιόμαστε και όλοι, γιατί δεν είναι μόνο ότι εμείς δεν το ευχαριστιόμαστε επειδή δεν είναι ανταγωνιστικό το παιχνίδι, αλλά ούτε και οι άλλοι που είναι μόνο 5. Συνεχίζουμε, προχωράμε, έχουμε ένα άλλο δύσκολο παιχνίδι τώρα και πρέπει να συγκεντρωθούμε και να κάνουμε τις νίκες ώστε να μπούμε στα play off.”

Αληγεωργάς Βασίλης (Παίχτης ΕΥ) : “Δυστυχώς δεν αξίζουμε να παίζουμε σε αυτή την κατηγορία”