Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – ΕΥ

16/12/2017 15:30 Elite League B 17/18 40'

Στον αγώνα μεταξύ του ΔΣΑ και της ΕΥ (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 79 – 59.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στο παρκέ, επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς και πήραν προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 11 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προτιμούν οργανωμένες επιθέσεις και με πρωταγωνιστές τους Παπανδρέου Δ. και Κοκαράκη Ν. βρήκαν λύσεις, με τους αντιπάλους τους όμως να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και μεγαλύτερη παραγωγή από ασίστ με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 13.

Στο 2ο δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Κυρτατά Δ. (από ασίστ του Χριστιανόπουλου Α.) ο ΔΣΑ πήρε και πάλι προβάδισμα 3 κατοχών, με την ΕΥ να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και να βλέπει την διαφορά να ανεβαίνει στους 10 πόντους αλλά παρόλα αυτά αντέδρασε και πάλι, με το σκορ να είναι 25 – 19 στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Κοκαράκη Ν. πίεσαν και πάλι για αιφνιδιασμούς και με τρίποντο του Ιωσηφίδη Α. μείωσαν σε μία κατοχή, αλλά οι αντίπαλοί τους αντέδρασαν και αυτή με τη σειρά τους, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό μπάσκετ και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37 – 28.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΕΥ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του ΔΣΑ να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδάκος Λ. με 17 και Γουλανδρής Α. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοκαράκης Ν. με 27 (2) και Παπανδρέου Δ. με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Αθανασόπουλος