EY1215181156
Mytilineos1313121553

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ΕΥ και του Μυτιληναίου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ξεκίνησαν με ενέργεια και το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο τέμπο με απόπειρες αιφνιδιασμών, αλλά βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη και από τις δύο πλευρές, με το σκορ να είναι 4–5 στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις με τον Μυτιληναίο να παίρνει μια διαφορά 2 κατόχων, δείχνοντας μεγαλύτερη μαχητικότητα, με την ΕΥ όμως να αντιδρά και να κλείνει την περίοδο με σκορ 12 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΕΥ μπήκε με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στο αγωνιστικό χώρο, έβγαλε άμυνες, έψαξε τις σωστές επιλογές στο σετ και πήρε τις ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς από το Μυτιληναίο, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα με το σκορ 21 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό ο Μυτιληναίος σημάδεψε το ζωγραφιστό των αντιπάλων, πήρε παραγωγή από τον Μοσχοβή Α., ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με το ημίχρονο όμως τελικά να κλείνει με σκορ 27 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και πάλι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, πίεσαν για αιφνιδιασμούς και πήραν μια διαφορά 9 πόντων στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με το Μυτιληναίο να μην έχει πολλές ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς, να έχει πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και η περίοδος τελικά να κλείνει με σκορ 45 – 38.

Στην τελευταία περίοδο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα mini run 5–0 και μείωσαν σε 2 πόντους με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς και με το σκορ να είναι 46 – 45 στα πρώτα δυόμισι λεπτά, ενώ κατάφερε και πέρασε μπροστά με ένα πόντο στα πρώτα τρία λεπτά με την ΕΥ να παρουσιάζεται νευρική και χωρίς καθαρές επιλογές στις σετ επιθέσεις. Στη συνέχεια της περιόδου οι παίκτες του Μυτιληναίου άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και στο σετ με το σκορ στα μισά να είναι 46 – 49, ενώ στα τελευταία 5 λεπτά η ΕΥ αντέδρασε, και με πρωταγωνιστή τον Μητσόπουλο Κ. από τη γραμμή των τριών πόντων πέρασε μπροστά με τις δύο ομάδες να πάνε neck to neck, να δείχνουν μαχητικότητα με το σκορ 53 – 53, 2:00” πριν το τέλος. Στα τελευταία 2 λεπτά τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με το σκορ να παραμένει 53 – 53 στο τελευταίο λεπτό όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν μια διαφορά τριών πόντων αλλά με 5” για λήξη και τελευταία επίθεση για την ομάδα του Μυτιληναίου, ο οποίος πήρε το σουτ των τριών πόντων που θα πήγαινε το παιχνίδι στην στην παράταση αλλά τελικά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με την ομάδα της ΕΥ να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μητσόπουλος Κ. με 18 (2) και Αγγέλου Θ. με 16, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπερδεμπές Α. με 13 και Αντωνάκης Α. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.