59 - 44

17/12/2016 17:00 League B1 16/17 40'

EY1814161159
Φ.Σ.Α.12981544

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΕΥ και του ΦΣΑ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να δστιαμορφώνεται στο τελικό 59 – 44.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν ζέστες, με καλά πατήματα και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας τις ελεύθερες τελικές επιλογές, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά με τις άμυνες σιγά σιγά να δυναμώνουν και το σκορ να είναι 10 – 6 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι δύο αντίπαλοι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμυντικά, με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν αλλά οι γηπεδούχοι να αρχίζουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, να διατηρούν προβάδισμα 2 κατοχών και η περίοδος να κλείνει με σκορ 18 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν νευρικοί, με βιαστικές επιλογές και μένονας και χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά (έχοντας παράλληλα πολλά αβίαστα λάθη), με το σκορ να είναι 20 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον ΦΣΑ να γυρίζει την άμυνα του σε ζώνη 2–3, οι άμυνες να συνεχίζουν να είναι physical αλλά η ΕΥ σιγά σιγά να ανεβάζει την διάφορα σε 3 κατοχές, οι αντίπαλοι της να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, οι δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στα τελευταία 3 λεπτά με το παιχνίδι να αποκτά πιο γρήγορο ρυθμό (κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους) και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι συνέχισε με ενέργεια και από τις δύο πλευρές, αλλά με την ΕΥ να κυριαρχεί από την αρχή στον αγωνιστικό χώρο, να έχει πιο καθαρό μυαλό από τους αντιπάλους της (οι οποίοι έχασαν την συγκέντρωση τους και παρουσίασαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα 20+ πόντων και η περίοδος να κλείσει με σκορ 48 – 29.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΦΣΑ όμως να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος του αγώνα, να καταφέρνουν να κερδίσουν την επιμέρους περίοδο, αλλά και τους παίκτες της ΕΥ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν διψήφιο προβάδισμα καθόλη την διάρκεια της περιόδου και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγέλου Θ. με 29 και Κορακάκης Ν. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Θεοχάρης Κ. με 14 (2) και Ρηγόπουλος Σ. με 11 πόντους αντίστοιχα.