45 - 58

18/11/2018 15:30 Super League B 18/19 3 40'

EY611131545
OTE Cosmote1417141358

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΕΥ (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και του OTE COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομματι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις στην αρχή αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές και με αρκετά αβίαστα λάθη, τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 4 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ΟΤΕ άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να βρει εύκολα καλάθια και να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών, η ΕΥ δεν κατάφερε να ακολουθήσει το γρήγορο τέμπο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 6 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο ΟΤΕ με ένα run ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ενώ στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΕΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου) αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του ΟΤΕ να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διψήφια διαφορά έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοκαράκης Ν. με 14 και Μανιατάκης Μ. με 11 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ασημάκης Ν. με 13 (1) και Δήμας Π. με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαρτινάκος Γ., Σπυρλιδάκης Ν.

Κατσαίτης Γεώργιος (Coach OTE COSMOTE)

«Πάντα αναφέρουμε και ισχύει πως όταν μια ομάδα παίζει με περιορισμένο ρόστερ τα συγχαρητήρια πάνε εκεί ανεξαρτήτως αποτελέσματος, οπότε και σήμερα πρέπει να δώσουμε τα συγχαρητήρια μας στην ΕΥ. Εμείς από πλευράς μας κοιτάξαμε να χαρούμε το παιχνίδι να παίξουμε πιο ελεύθερα και να μοιράσουμε τον χρόνο συμμετοχής. Είμαστε ευχαριστημένοι κυρίως από την διάθεση και την συγκέντρωση που δείξαμε σε αρκετά διαστήματα του αγώνα.  Συγχαρητήρια και πάλι στην ΕΥ και καλή συνέχεια»