ΜΑΣΤΟΡΑΣ & MOOD – TANGO

15/01/2017 14:30 League C1 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΜΑΣΤΟΡΑ & MOOD και της TANGO, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 –2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά και έχοντας αρκετά αβίαστα λάθη, με το σκορ να είναι 6 – 4 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες άρχισαν να λύνονται επιθετικά, βελτίωσαν τις τελικές επιλογές τους, αλλά οι γηπεδούχοι με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και καλή παραγωγή από assist πήραν προβάδισμα 6 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Tango γύρισε την άμυνα της σε man, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει καλό ρυθμό, τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, αλλά το γρήγορο τέμπο να ευνοεί τον Μάστορα ο οποίος συνέχισε να έχει καλό οργανωτικό παιχνίδι από τον Γκιουλέ Χ., παίρνοντας προβάδισμα 10+ πόντων, με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετιό πρόβλημα και το σκορ να είναι 20 – 12 στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι γύρισαν και πάλι την άμυνα σε ζώνη 2–3, με αποτέλεσμα να βγάλουν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους, βγάζοντας διαδοχικές άμυνες, αλλά να συνεχίζουν να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα 2+ λεπτά, αλλά σιγά-σιγά οι παίκτες βρήκαν τα πατήματα τους, με το σκορ να είναι 32 – 22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η ομάδα της Tango συνέχισε να χαρακτηρίζεται από χαμηλά ποσοστά και να κάνει πολλά αβίαστα λάθη, σε αντίθεση με τον Μάστορα ο οποίος με αιχμή τον Γκιουλέ Χ. άρχισε να βρίσκει λύσεις και από την γραμμή των 3 πόντων, κλείνοντας την περίοδο με σκορ 45 – 25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Tango μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση από την αρχή και με διαδοχικές άμυνες, αιφνιδιασμούς και καλή παραγωγή από assist, έκαναν ένα run 11 – 0, μειώνοντας σε 9 πόντους με το σκορ να είναι 45 – 36 στα πρώτα 4  λεπτά, αλλά και οι παίκτες του Μάστορα αντέδρασαν και με ένα δικό τους mini run 5–0 ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 10+ πόντους, με το σκορ να είναι 55-36 στα μισά της περιόδου. Σε τελευταία 5 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Tango να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά και τους παίκτες του Μάστορα να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκιουλές Χ. με 30 και Αλεξίου Ν. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Belmonte M. με 13 και Καραβασιλειάδης Η. με 12 πόντους αντίστοιχα.