71 - 44

09/01/2023 20:30 Group C 22/23 6 40'

Μαυρογένης213262171
Bureau Veritas11472244

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της μαυρογένης και της Bureau Veritas, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71-44. Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα μαν το μαν ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να ανταποκριθούν στις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα που έκανε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία όμως είδε τον ρυθμό της να πέφτει και να βρίσκεται πίσω με 10-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με συνεχή κλεψίματα και βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να χτίσουν μία διψήφια διαφορά στο κλείσιμο του δεκαλέπτου (21-11).

Στο 2ο δεκάλεπτο, η αμυντική πίεση από την πλευρά των παικτών της Bureau Veritas επέφερε βιαστικά σουτ και κακές πάσες αλλά η διαφορά μεταβλήθηκε ελάχιστα και το σκορ ήταν 24-15 στα μισά του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια όμως η αστοχία και από τις 2 πλευρές επέφερε αναπάντεχη ολική αστοχία και των 2 πλευρών.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες έδειξαν ανανεωμένοι κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων όπου με γρήγορες επιθέσεις ανέβασαν τη διαφορά στο 31-19 στο 25o λεπτό του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες της Mαυρογένη κυριάρχησαν όπου με όπλο τους αιφνιδιασμούς και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ είχαν επιθετικό ξέσπασμα που τους έδωσε στην ουσία τη νίκη αφού στο τέλος του δεκαλέπτου βρισκόταν μπροστά με 50-22.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν το παιχνίδι τους και αύξησαν τη διαφορά παρά τα λάθη χαλάρωσης στα οποία υπέπεσαν. Το σκορ ήταν 59-37 με 5 λεπτά  να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα υπολειπόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά το γκάζι και τελείωσαν τον αγώνα με μεγάλη υπέρ τους διαφορά (71-44).