48 - 45

17/06/2023 19:30 Play Off Commercial League A 22/23 40'

Μαυρογένης141181548
KPMG119151045

Στον μεγάλο τελικό της Commercial League A, οι παίκτες του Mαυρογένη ανακυρήχθηκαν πρωταθλητές κερδίζοντας την ομάδα της KPMG με σκορ 48-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και οι παίκτες εκδήλωναν τις επιθέσεις τους οργανωμένα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η γηπεδούχος η οποία έβρισκε τον τρόπο να παρακάμπτει την αντίπαλη καλή άμυνα και προηγούνταν με 8-3 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η παραγωγικότητα και από τις 2 πλευρές συνεχίστηκε με τους παίκτες να βγάζουν πολλή ενέργεια στο παρκέ και έντονη μαχητικότητα το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου ήταν 14-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με το προηγούμενο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να κατεβάσουν τη διαφορά στον πόντο στα μισά της περιόδου (19-18). Στο υπόλοιπο της περιόδου οι αιφνιδιασμοί και από τις 2 πλευρές έδιναν και έπαιρναν. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ευνοηθούν περισσότερο οι γηπεδούχοι οι οποίοι ανέβασαν κατά λίγο την υπέρ τους διαφορά και προηγούνταν με 25-20 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΚPMG αναδιοργανώθηκαν και προκαλώντας τα αντίπαλα λάθη για να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό, πέτυχαν την πλήρη ανατροπή σκηνικού καθώς προηγούνταν εκείνοι με 27-29 στο εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία μεγάλη προσπάθεια καταβαλόταν από τον κάθε παίκτη στο παρκέ με τον αγώνα να είναι οριακός και τους φιλοξενούμενους με νύχια και με δόντια να κρατούν το προβάδισμα 2 πόντων που είχαν μέχρι και τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (33-35).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Μαυρογενης έβρισκαν τα σωστά σουτ εκτελώντας τα με ψυχραιμία την κατάλληλη στιγμή, μια στρατηγική που ενίσχυσε τα μέγιστα την επίθεσή τους αφού με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη προηγούνταν με 44-39. Στα κρίσιμα, εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η αγωνία επηρέαζε τις προσπάθειες των παικτών οι οποίοι για 2 λεπτά έμειναν στο μηδέν με τις άμυνες να έχουν και αυτές το ρόλο τους. Στο επόμενο υποκομμάτι αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 47-41 έδειχναν ότι το προβάδισμά τους ήταν ευάλωτο. Με τον αγώνα να έχει χαρακτήρα ροντέο και κανένας να μην μπορεί να μαντέψει ποιος θα ήταν ο τελικός νικητής, οι γηπεδούχοι ανακηρύχθηκαν πρωταθλητές υπερασπιζομενοι το ισχνό προβάδισμα που είχαν. Οι φιλοξενούμενοι αν και προσπάθησαν έξω από τη γραμμή του τριπόντου να ισοφάρίσουν, δεν το κατάφεραν και οι χαμένες τους βολές υπήρξαν η ταφόπλακα της μεγάλης της προσπάθειας