Μαυρογένης1431415450
EY8101810551

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του Μαυρογένη και της ΕΥ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 51.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερο προσανατολισμό στο παιχνίδι τους, να σημαδεύουν το ζωγραφιστό και να παίρνουν προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 9–2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες και από τις δύο πλευρές έγιναν πιο physical, οι φιλοξενούμενοι όμως συνέχισαν να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές, να βασίζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες στις σετ επιθέσεις τους, αλλά να βρίσκουν συστηματικές λύσεις από αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Αγγέλου Θ., ο Μαυρογένης να συνεχίζει να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό και στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστές τους ψηλούς του, διατηρώντας προβάδισμα 2–3 κατοχών και την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 14 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη υπομονή και συγκέντρωση επιθετικά, έβγαλαν διαδοχικές assist και μείωσαν σε 2 πόντους με τους γηπεδούχους να έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους, να βασίζονται επιθετικά σε στατικά μακρινά σουτ, να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 5 λεπτά και το σκορ να είναι 14-14 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες, με τους παίκτες να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα, να κυνηγάνε κάθε φάση και το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 17 – 18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε πολύ καλό τέμπο, με καλές άμυνες αλλά χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 25-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να βασίζονται σε χωρίς ρυθμό μακρινά σουτ και να μην σημαδεύουν το ζωγραφιστό, τους φιλοξενούμενους να συνέχιζουν να βασίζονται υπερβολικά σε isos του Aγγέλου Θ., τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, αλλά η ΕΥ με ένα run στα τελευταία 2 λεπτά να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα 8 πόντων και την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 31 – 36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Μαυρογένης ξεκίνησε με ένα mini run 4 – 0 και μείωσε σε έναν πόντο, βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, αλλά η ΕΥ να αντιδρά άμεσα και τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 40 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν neck and neck, με πολύ δυνατές άμυνες, τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να δείχνουν σημάδια κόπωσης και το σκορ να είναι 44 – 43 με 2 λεπτά για λήξη, 43 – 44 με 1 λεπτό για λήξη και 43-46 με 40” για λήξη και κατοχή για Μαυρογένη. Στην συγκεκριμένη κατοχή οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Παπαποστόλου Α. κατάφεραν να ισοφαρίσουν με 28” και κατοχή για ΕΥ, στην οποία ο Αληγέωργας Β. αστόχησε σε σουτ 3 πόντων με τον Μαυρογένη να έχει την κατοχή με 2,7 δευτ. για λήξη στην οποία επεδίωξε σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες μπήκαν με μεγάλη διάθεση και ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα με το σκορ να είναι 49 – 50 με 2 λεπτά για λήξη, συνεχίζοντας όμως να έχουν βιαστικές τελικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 50 – 50 με 25” για λήξη και κατοχή για ΕΥ. Στην συγκεκριμένη κατοχή ο Αγγέλου Θ. τράβηξε φάουλ, οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών ευστοχώντας την πρώτη αλλά αστοχώντας στην δεύτερη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ριμπάουντ με 6” για λήξη αλλά να μην προλαβαίνουν τελικά να ολοκληρώσουν την επίθεση τους με αποτέλεσμα η ΕΥ να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κασαπάκης Δ. με 21 (3) και Παπαποστόλου Α. με 7 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αγγέλου Θ. με 22 και Narcus R. με 16 (1) πόντους αντίστοιχα.