39 - 44

23/04/2017 14:30 League B1 16/17 40'

Μαυρογένης91310739
Φ.Σ.Α.121661044

Στο παιχνίδι της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ και του ΦΣΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39 – 44.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές, βασίστηκαν σε προσωπικές ενέργειες και είχαν χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να αποκτά όλο και πιο γρήγορο ρυθμό και το σκορ ήταν 4 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά το γρήγορο τέμπο άρχισε να ευνοεί την ομάδα του Μαυρογένη η οποία με διαδοχικά καλάθια στο transition από τον Κασαπάκη Δ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά ο ΦΣΑ αντέδρασε άμεσα και με 2 σερί goal foul του Τσανάκα Α. ισοφάρισε, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να βρίσκουν τα πατήματα τους και η περίοδος να κλείνει με σκορ 9 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι με διαδοχικά isos και σκριν στην μπάλα στον Κασαπάκη Δ. βρήκαν διαδοχικές λύσεις και με 10 σερί πόντους από τον ίδιο κατάφεραν και πέρασαν μπροστά, οι αντιπαλοί τους όμως έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, οδηγησαν το παιχνίδι σε οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν 19 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες και από τις δύο πλευρές δυνάμωσαν και είχαν τον πρώτο λόγο αλλά ο ΦΣΑ συνέχισε να έχει καλύτερο επιθετικό προσανατολισμό και μεγαλύτερη παραγωγή από assist, σε αντίθεση με τους παίκτες του Μαυρογένη οι οποίοι συνέχισαν να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες και μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να παίρνουν προβάδισμα 3 κατοχών και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28 – 22.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε αργό ρυθμό, οι άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά, οι παίκτες του Μαυρογένη να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική ημέρα, οι παίκτες του ΦΣΑ να έχουν έως το τέλος μεγαλύτερη επιθετική συγκέντρωση και να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κασαπάκης Δ. με 24 (1) και Χαβδουλάς Η. με 10, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μαστοράκης Ι. με 14 και Θεοχάρης Κ. με 10 πόντους αντίστοιχα.