Μαυρογένης81718952
Frezyderm159161858

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Μαυρογένη και της Frezyderm, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 4– 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, χωρίς ρυθμό με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες μέχρι και τα τελευταία 2 λεπτά, όπου η Frezyderm βρήκε ρυθμό επιθετικά και έκλεισε την περίοδο με σκορ 8–15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαυρογένης συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, έχοντας κυρίως στατικές επιθέσεις, με αποτέλεσμα η Frezyderm να ανεβάσει την διαφορά στους 9 στο πρώτο λεπτό. Κάπου εκεί γηπεδούχοι αντέδρασαν, ανέβασαν την ενέργεια τους αμυντικά, έβγαλαν άμυνες, πίεσαν για αιφνιδιασμούς, βρήκαν εύκολα καλάθια και μείωσαν σε μία κατοχή, ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά στο τέταρτο λεπτό με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στην πορεία του δεκαλέπτου και το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 25 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι και πάλι σε αργό ρυθμό, με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν ελεύθερες επιλογές και το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 31 – 28. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι άρχισε σιγά-σιγά να αποκτά πιο γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, αλλά τον Μαυρογένη να ευνοείται ελαφρώς διατηρώντας μια διαφορά 1–2 κατοχών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 43 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε αργό τέμπο, με χαμηλά ποσοστά στις σετ επιθέσεις και το σκορ να είναι 47 – 46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο τελευταία 5 λεπτά το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, αλλά τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα, να βγάζουν περισσότερη ενέργεια με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά 3 λεπτά πριν τη λήξη με το σκορ να είναι 48 – 49 και 50 – 54 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά και οι δύο ομάδες σκόραραν με δυσκολία, με το σκορ να είναι 52 – 54 με 30” για λήξη και επίθεση για Μαυρογένη, ο οποίος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με ελεύθερο σουτ του Κασαπάκη Δ., με την μπάλα όμως να μην τους κάνει το χατίρι, το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ, αλλά με τους παίκτες της Frezyderm να αποδεικνύονται ψύχραιμοι και να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κασαπάκης Δ. με 18 και Παπαποστόλου Α. με 10 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ψαρρός Γ. με 16 (2) και Γκοτζής Ν. με 16 (1) πόντους αντίστοιχα.