ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ – COSMOTE E-VALUE

06/02/2018 19:30 Super League A 17/18 40'

Συνέχισε την ανοδική της πορεία η ομάδα του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ κάνοντας την 5η σερί νίκη τους. Αυτή τη φορά «θύμα» της ήταν η νεοφώτιστη ομάδα της  COSMOTE E-VALUE, που στο παρθενικό της παιχνίδι στην COMMERCIAL LEAGUE έδειξε πως όταν σταθεροποιήσει την απόδοση της θα κάνει αρκετές ζημιές σε αυτή τη μεταβατική της σεζόν.

Είχαμε ντέρμπυ για ένα ημίχρονο, με την ομάδα της COSMOTE E-VALUE να ξεκινά με ενθουσιασμό και πάθος την αναμέτρηση και έχοντας έναν εκπληκτικό Αλεξίου (9 από τους 11 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο) να βρίσκετε μπροστά στο σκορ. Από την άλλη οι Βαρβαρίδης και Ψυρρής κράταγαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ.

Στην 2η περίοδο η πίεση που ασκούσε η COSMOTE E-VALUE  και ιδιαίτερα ο Καρράς είχε αποτέλεσμα είτε κάποιο κλέψιμο είτε βιαστικές επιλογές για το ΚΟΛΛΕΓΙΟ. Η άνοδος όμως του Καράμπουλα με παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο έδωσε επιθετική πνοή στην ομάδα του Παναγόπουλου που πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 22-20.

Το 2ο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Το ΚΟΛΛΕΓΙΟ ανέβασε την ενέργεια και την ένταση σε άμυνα και επίθεση, έλεγξε τα ριμπάουντ, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και η άπειρη ομάδα της COSMOTE E-VALUE  δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Με αιχμές τους Ψυρρή και Καράμπουλα το ΚΟΛΛΕΓΙΟ πήρε γρήγορα διψήφιες διαφορές (35-24, 42-27) τις οποίες και αύξανε όσο κύλαγε η ώρα. Το 59-33 ήρθε φυσιολογικά.

Το δίδυμο Ψυρρή και Καράμπουλα ήταν εκπληκτικό για τους νικητές. Οι Αλξίου και Καρράς ξεχώρισαν για την COSMOTE E-VALUE .

Διαιτητές : Ζιώγας, Ιασωνίδης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Παναγόπουλος Αποστόλης  (Προπονητής ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ):

” Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν στα ίσα. Νομίζω στη διάρκεια του παιχνιδιού δείξαμε χαρακτήρα. Βελτιώσαμε το παιχνίδι μας , καταφέραμε τρέξαμε, βάλαμε εύκολα καλάθια και κάναμε μια ακόμα καλή εμφάνιση. Θεωρώ ότι αν συνεχίσουμε να δουλεύουμε θα είμαστε συνεχώς καλύτερη. “

Καραγιάννης Ανδριανός  (Αρχηγός  MOTOR OIL) :

” Είναι μια σημαντική νίκη για την ομάδα μου. Τρίτη ομάδα του ομίλου που συμμετέχει στο πρωτάθλημα. Σαν COSMOTE 3 VALUE είναι η πρώτη μας φορά. Δύο προπονήσεις έχουμε κάνει, πρώτος μας αγώνας. Ευχαριστούμε πάρα πολύ που μας δεχτήκαμε στο πρωτάθλημα. Το ξέρουμε πως μπαίνουμε εμβόλιμα. Στόχος φετινός είναι να μπούμε στα play off, να χτίσουμε μια δυνατή ομάδα και του χρόνου να βγούμε πρωταθλητές!”