13/03/2019 20:45 Super League A 18/19 2 40'

Moore1198836
Loreal10721745

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ Α.Ε. και της LOREAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 36 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό τέμπο και σετ επιθέσεις, βασίστηκαν κυρίως σε προσωπικές προσπάθειες και έμειναν κοντά στο σκορ, με το σκορ να είναι 7 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα και είχαν πολύ χαμηλή παραγωγή, οι άμυνες καλές και κυριάρχησαν, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, ενώ παράλληλα έμειναν κοντά στο σκορ, με τα ποσοστά και η επιθετική παραγωγή να είναι χαμηλά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 20 – 17 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο Ημίχρονο παρόλα αυτά με το καλημέρα η LOREAL άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς και βρίσκοντας εύκολα καλάθια και παραγωγή από assist πήρε διαφορά 3 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου, με τους παίκτες της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ να παρουσιάζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, έμειναν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και είδαν την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 28 – 38, ενώ στην τελευταία περίοδο δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν μία διαφορά 3 κατοχών και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυράκης Α. με 15 (3) και Ζελάγια Κ. με 5 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λουγιάκης Μ. με 11 (1) και Αξαμπανόπουλος Δ. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Καψιώχας