53 - 42

24/01/2019 21:45 Super League A 18/19 10 40'

Moore1415141053
UCI101316342

Στον Αγώνα της 10ης. Αγωνιστικής μεταξύ της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ Α.Ε. και της UCI (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 42.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι, οι άμυνες ήταν καθαρές, οι γηπεδούχοι με επιμονή στα επιθετικά ριμπάουντ και 2ες επιθέσεις πήραν προβάδισμα 4 πόντων και το σκορ ήταν 9 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν και έγιναν πιο σκληρές, ο Ανδρόνικος Σ. οργάνωσε καλά την ομάδα του η οποία ανέβασε την διαφορά σε 8 πόντους αλλά ο Στρατηγαρέας Π. με εύστοχο τρίποντο και φάουλ μείωσε και έκλεισε την περίοδο με σκορ 14 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, αλλά σιγά σιγά η ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ άρχισε να εκμεταλλεύεται την υπεροχή στους ψηλούς της και κυριαρχώντας στο ζωγραφιστό ανέβασε εκ νέου την διαφορά, με τους αντιπάλους τους να κολλάνε επιθετικά και το σκορ έγινε 23 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι σε περισσότερες σετ επιθέσεις, οι φιλοξενούνενοι ευνοήθηκαν σχετικά από αυτό και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Στρατηγαρέα Π. και τρίποντο του Νταλαμπίρα Ι. δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 29 – 23.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ ξεκίνησε πιο δυνατά, κυκλοφόρησε την μπάλα και είχε παραγωγή από assist, σε αντίθεση με την UCI η οποία βασίστηκε σε προσωπικές προσπάθειες με αποτέλεσμα να δει την διαφορά να ανεβαίνει και το σκορ να διαμορφώνεται σε 36 – 26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της UCI αντέδρασαν και πάλι και με καλάθια από assist μείωσαν σε 2 κατοχές και παράλληλα έλεγξαν τα αμυντικά ριμπάουντ, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 43 – 39.

Στο 4ο Δεκάλεπτο ο Κοντοπυράκης Κ. έκανε  από την αρχή θραύση στα αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ ενώ παράλληλα τράβηξε και πολλά φάουλ, η διαφορά σε 3 κατοχές πάλι, η UCI είχε εμφανές επιθετικό πρόβλημα και το σκορ έγινε 51 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι άμυνες κυριάρχησαν κυριολεκτικά, τα ποσοστά ήταν πολύ χαμηλά, οι παίκτες της UCI έδειξαν μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και οι παίκτες της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ διατηρώντας μία διαφορά 3 κατοχών πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χαραμπϊδης Π. με 16 και Κοντοπυράκης Κ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Στρατηγαρέας Π. με 14 (2) και Φιλίπου Α. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Πόντας, Δημητρακόπουλος