65 - 49

26/11/2017 16:00 Super League B 17/18 40'

Mytilineos231421765
Βιοιατρική714101849

Άνετη ήταν η επικράτηση του Όμιλου Μυτιληναίου επι της Βιοιατρικής με σκορ 65-49. Οι βάσεις για τους νικητές μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο χάρη στην καλή άμυνα και την εκδήλωση αντεπιθέσεων το πήραν με 23-7. Στο 2ο δεκάλεπτο η Βιοιατρική ισορρόπησε το παιχνίδι .Έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα ενώ στην επίθεση με αιχμή του δόρατος τον Παππά που  πέτυχε 7 πόντους δημιούργησε προβλήματα στον Μυτιληναίο, οι παίκτες του οποίου έχαναν τους παίκτες τους στα screen των αντιπάλων. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν και πάλι μια «επίδειξη δύναμης» από τον Μυτιληναίο ο οποίος με εξαιρετικούς αιφνιδιασμούς και ελεύθερα σουτ 3 πόντων – χαρακτηριστικό παράδειγμα τα 3/3 τρίποντα από την πλάγια γραμμή του Αντωνάκη- πήρε το δεκάλεπτο με 21-10. Το +27 του τρίτου δεκαλέπτου για τους νικητές έγινε με την λήξη της 4ης περιόδου +16 εξαιτίας της ίσως και δικαιολογημένης χαλάρωσης του Μυτιληναίου αλλά και της μαχητικότητας της Βιοιατρικής η οποία ήθελε να δείξει ότι δεν ήταν αυτή η πραγματική της αγωνιστική εικόνα.  Από τον Μυτιληναίο διακρίθηκαν οι Μπερδεμπές με 20π (1) , Αντωνάκης 14π (4) και Βυζάντιος  10π.  Από την Βιοιατρική ξεχώρισαν οι  Παπακωνσταντίνου με 19π , 10 ρ και double-double, και ο Παππάς με 9π.

Διαιτητές: ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ – ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών:

Μίχος Ξ. (Βιοιατρική): “ Ήταν ένα παιχνίδι απέναντι σε μια πολλή καλή ομάδα η οποία μπήκε δυνατά και πήρε διαφορά από την αρχή. Εμείς δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο το παλέψαμε αλλά δεν είμασταν εύστοχοι σε αντίθεση με τους αντιπάλους. Στην συνέχεια κουραστήκαμε και η ήττα ήρθε φυσιολογικά…”