Mytilineos129122457
Φ.Σ.Α.1219131660

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του Μυτιληναίου και του ΦΣΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 60.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3– 2. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΦΣΑ μπήκε με περισσότερη ενέργεια και και στις 2 πλευρές του γηπέδου στα πρώτα λεπτά, με τον Μυτιληναίο να παρουσιάζεται διστακτικός απέναντι στη ζώνη και το σκορ να είναι 4–8 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε με οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με το Μυτιληναίο να γυρίζει στην άμυνα τους σε ζώνη 1–4, τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά απέναντι στην ζώνη, αλλά οι γηπεδούχοι με 2 σερί τρίποντα να κλείνουν την περίοδο με σκορ 12 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη, αλλά με το παιχνίδι να έχει πάρει γρήγορο ρυθμό και τον ΦΣΑ με μεγαλύτερη μαχητικότητα να παίρνει προβάδισμα 3 κατοχών στα μισά με το σκορ να είναι 14 – 21. Στη συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, να παίρνουν διψήφια διαφορά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στην αρχή, αλλά με τους παίκτες του Μυτιληναίου να έχουν καλύτερα πατήματα, να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και να μειώνουν σε μια κατοχή στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία ο ΦΣΑ ξαναβρήκε τη συγκέντρωσή του, βελτιώθηκε αμυντικά και σταμάτησε το run των αντιπάλων διατηρώντας το προβάδισμα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33 – 44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να δείχνουν μαχητικότητα αλλά να είναι εμφανές πως βρίσκονταν σε άσχημη επιθετικά μέρα, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και να διατηρούν ένα προβάδισμα + 2 κατόχων μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όπου ο Μυτιληναίος με 3 σερί τρίποντα εκ των οποίων τα 2 από τον Ψαρρέα Π., μείωσε σε 56 – 57 με 24” για λήξη και τελευταία επίθεση για τον ΦΣΑ, με το παιχνίδι να οδηγείται στη διαδικασία των φάουλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι να αποδεικνύονται ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπερδεμπές Α. με 11 (1) και Μοσχοβής Α. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μάγλος Μ. με 19 (1) και Θεοχάρης Κ. με 13 (1) πόντους αντίστοιχα.