Ολυμπιακή Ζυθοποιία — Φυσικό Αέριο

03/03/2024 20:00 Commercial League D 23/24 13 40'

Και τη νίκη και τη διαφορά από το -3 της ήττας της στο πρώτο γύρο κατάφερε και πήρε η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΊΟΥ στο μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής με αντίπαλο την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ για την Commercial League D. Έτσι με ρεκόρ 8-3 φαίνεται να έχει κλειδώσει την τετράδα και κυνηγάει την INTRACOM για την κορυφή!  Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ  από την άλλη με ρεκόρ 7-5 συνεχίζει τον αγώνα της για την τετράδα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η ανωτερότητα της ομάδας του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εντυπωσιακά στον αγώνα, είχαν καλή κυκλοφορία απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων της και σωστές επιλογές και βρέθηκαν πολύ γρήγορα σε διψήφιες διαφορές για το 8-22 του δεκαλέπτου. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ δυσκολευόταν πολύ στο σκοράρισμα και δεν είχε την απαιτούμενη ένταση στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στο +18 (13-31) με το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ να συνεχίσει να κυριαρχεί και την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ να βγάζει μια μικρή αντίδραση μειώνοντας σε 23-38.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά όντας μόλις 7 να μην μπορούν να βγάλουν την ένταση που χρειαζόταν για την ανατροπή. Έτσι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και τη σπουδαία νίκη αλλά και τη διαφορά!

MVP του αγώνα ο εντυπωσιακός Κότσιας με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μπαλτιμάς με 22 πρώτος σκόρερ, ακολούθησε ο Κοσσυβάκης με 15. Σωτηράκης και Μεγαλοοικονόμου καλύτεροι της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ.

Χρονόπουλος Βασίλης (Παίκτης Ολυμπιακή Ζυθοποιία)

Κοστίδης Λευτέρης (Παίκτης Φυσικό Αέριο)