Ολυμπιακή Ζυθοποιία vs Σκλαβενίτης

13/12/2022 22:00 Group B 22/23 7 40'

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας και του Σκλαβενίτη, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-80.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man  για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία εκμεταλλεύτηκε τα 3 λεπτά αστοχίας των αντιπάλων τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-8 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το παιχνίδι και κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά 9 πόντων παρά το σερί 4 πόντων που δέχτηκαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 6-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι οργανωμένες επιθέσεις των φιλοξενούμενων, τους βοήθησαν να αποκτήσουν μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι από νωρίς χάρη και στην καλή τους άμυνα που έκλεινε τους χώρους για τους αντιπάλους τους με το σκορ να είναι 8-28 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να μειώσουν το σκορ ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να υπάρχει ένα ισορροπημένο επιμέρους σκορ 10-9 υπερ τους

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν πολλά σουτ 3 πόντων που τους βοήθησαν στο ενεργητικό τους και με πολύ καλή ψυχολογία συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με το σκορ να είναι 22-51 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι έχοντας να αντιμετωπίσουν αυτή τη μεγάλη απόσταση στο σκορ, απελευθερώθηκαν από κάθε είδους άγχος και κατάφεραν πληγώσουν και εκείνοι την αντίπαλη άμυνα χωρίς όμως να πετύχουν τη μείωση της διαφοράς 33-65.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες δεν έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο να καταθέσουν μεγάλα ποσά ενέργειας αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί με το πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου να χαρακτηρίζεται από επιμέρους σκορ 5-4. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες αποφάσισαν να διασκεδάσουν ότι τους απέμεινε από το παιχνίδι με τον τελικό πίνακα του σκορ να γράφει 47-80.

ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ Β. (ΑΡΧΗΓΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ)