Ολυμπιακή Ζυθοποιία vs Cepal

23/01/2023 22:00 Group B 22/23 1 40'

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας και της Cepal, η πρώτη κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και  των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν αντιμετωπίσουν καλύτερα το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η γηπεδούχος η οποία χάρη στα κλεψίματα της είχε ένα σερί 4 πόντων και στο πεντάλεπτο ήταν μπροστά με σκορ 7-3. Στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σκορ 9-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ισορροπίες άλλαξαν με τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι και οι φιλοξενούμενοι να επιβραβεύονται για την πίεσή τους και ισοφάρισαν στους 14 πόντους στα μισά της περιόδου στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και παίρνοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ και βελτιώνοντας την άμυνά τους απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων με τον ερχομό του ημιχρόνου 25-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Cepal, εκδηλώνοντας οργανωμένες επιθέσεις κατάφεραν να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους στους 2 πόντους με το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα να είναι 21-27. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ το οποίο μας άφησε σε μεγάλη αγωνία αφού η διαφορά ήταν στους 4 πόντους (35-31).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι προσπάθειες των γηπεδούχων για τρίποντα ήταν αποτυχημένες κάτι που έδωσε στους φιλοξενούμενους το πάτημα να περάσουν εκείνοι μπροστά και να προηγούνται 38-40 με 5 τα απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα 3 πόντων 2 φορές (40-43, 42-45). Οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας όμως είχαν την ψυχραιμία να έχουν σωστές επιλογές που κατάφεραν να τους δώσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΦΙΡΤΙΚΙΑΔΗΣ Ν. (ΠΑΙΚΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ)