Ολυμπιακή Ζυθοποιία vs Intracom Telecom

08/02/2024 21:30 Commercial League D 23/24 11 40'

Επίδειξη δύναμης από την ομάδα της INTRACOM στο ντέρμπυ της κορυφής της Commercial League D απέναντι στην ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ. Η INTRACOM κέρδισε με 52-77, διπλασίασε τις φετινές της νίκες επί της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ και έκανε την έβδομη σερί της νίκη μετά την ήττα της στην πρεμιέρα. ΜΕ 7-1 ρεκόρ πλέον πολύ δύσκολα θα χάσει την κορυφή. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ έχασε την ευκαιρία της για την πρώτη θέση με το κυνήγι της τετράδας να συνεχίζεται όμως.

Και όμως ο αγώνα κρίθηκε στην ουσία από το πρώτο δεκάλεπτο. Η σπουδαία ομάδα της INTRACOM  ξεκίνησε αποφασισμένη να καθαρίσει τον αγώνα από νωρίς. Με προσαρμοσμένη άμυνα ζώνης, με εντυπωσιακό πλουραλισμό στην επίθεση και φοβερά ποσοστά έτρεξε ένα επιμέρους 7-26, καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ όσο και αν προσπάθησε να αποδείξει την ποιότητα της και την αξία της δεν κατάφερε να μειώσει ουσιαστικά τη διαφορά, με την INTRACOM να κερδίζει έστω και οριακά τα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτο, με το τελικό 52-77 να έρχεται φυσιολογικά.

MVP του αγώνα ο Ιωαννίδης με 30 πόντους και 8 ριμπάουντ, ήταν πραγματικά ασταμάτητος. Σωτήριος και Μένος ακολούθησαν σε απόδοση. Μεγαλοοικονόμου και Σωτηράκης οι καλύτεροι για την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ.

Θεοδωρόπουλος Σταύρος (Παίκτης Ολυμπιακή Ζυθοποίια)

Φουντόπουλος Μιχάλης(Παίκτης Intracom Telecom)