ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε. vs GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε.

19/12/2018 19:40 Commercial League B 18/19 8 40'

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ Α.Ε. και της GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή αργός ρυθμός στο παιχνίδι, οι παίκτες ήταν νευρικοί στις τελικές επιλογές τους και είχαν αρκετά λάθη, με το σκορ να είναι 0 – 4 στα πρώτα 4 λεπτά και με τρίποντο του Σφυρή Α. 0 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να βελτιώνονται επιθετικά και με 9 σερί πόντους του Διαμαντόπουλου Σ. βρήκαν λύσεις αλλά το παιχνίδι συνέχισε να χαρακτηρίζεται από πολλά λάθη και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9 – 15.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να παίζουν ανταγωνιστικό μπάσκετ έως το τέλος και να συνεχίζουν να έχουν έως το τέλος να έχουν τον Διαμαντόπουλου Σ. σε καλή επιθετκά μέρα αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν κανένα από τα σκορ των επιμέρους περιόδων και τους παίκτες της GENERALI να ευνοούνται από τον αργό ρυθμό και με πιο ομαδικό μπάσκετ και παραγωγή από assist και πρωταγωνιστή τον Βαγιά Β. πήραν από νωρίς στην 3η περίοδο προβάδισμα 3 κατοχών (με το 3ο Δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 22 – 33), ενώ στην συνέχεια διατήρησαν προβάδισμα 10+ πόντων έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Διαμαντόπουλος Σ. με 25 (3) και Βλάχος Α. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σφυρής Α. με 15 (1) και Βαγιάς Β. με 22 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Γκάνης Ι.

Σημείωση: Λόγω Τεχνικού Προβλήματος δεν υπάρχουν διαθέσιμες φωτογραφίες για τον συγκεκριμένο αγώνα.