GENERALI – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

07/02/2018 19:30 Commercial League 17/18 08/02/2018 40'

Παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι στο κλειστό της Λεοντείου με την Generali να παίρνει εύκολα τη νίκη απέναντι στην ελλειπή Ολυμπιακή Ζυθοποιία με σκορ 40-25.

Λίγα λόγια μπορούμε να πούμε για αυτό το παιχνίδι στο οποίο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ούτε μια φορά να πλησιάσουν στον σκορ. Οι γηπεδούχοι έκαναν σε όλη τη διάρκεια τα απολύτως απαραίτητα και χωρίς να ιδρώσουν ιδιαίτεραν πήραν ακόμα μια νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Generali να κυκλοφορεί την μπάλα στην επίθεση και να βρίσκει τον έξτρα παίχτη είτε στη ρακέτα είτε στην περιφέρεια. Με ένα σχετικά καλό ποσοστό στα εντός παιδιάς οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 16-3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι σε οποιαδήποτε ενέργεια και να έκαναν με αποτέλεσμα την πολύ χαμηλή συγκομιδή πόντων, μόλις 3 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά με τους γηπεδούχους αν και πιο άστοχοι να καταφέρνουν σχετικά εύκολα να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 15 πόντων. Η Ολ. Ζυθοποιία δεν κατάφερε να εκμεταλευτεί την αστοχία της Generali και να πλησιάσει το σκορ με αποτέλεσμα να μείνει πολύ πίσω στο σκορ απο νωρίς, κλείνωντας το ημίχρονο 27-9 σκοράρωντας μόνο 9 πόντους σε είκοσι λεπτά παιχνιδιού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 6-0. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, μεγάλη αστοχία και απο τις δύο ομάδες που προσπαθούσαν να σκοράρουν στο transition με πολύ κακά όμως τελειώματα. Φτωχή συγκομηδή και για το τρίτο δεκάλπετο με το επιμέρους σκορ 6-8! Με τους φιλοξενούμενους να έχουν συμβιβαστεί με την ήττα και το ρεζερβουάρ άδειο απο δυνάμεις συνεχίστηκε και το τεταρτο δεκάλεπτο με την Generali να δείνει χρόνο συμμετοχής  σε παίκτες που δεν είχαν παίξει καθόλου μέχρι εκείνο το σημείο. Το παιχνίδι έληξε 40-25 με την Generali να κάνει απλά μια επαγγελματική νίκη, παίχοντας όσο χρειαζόταν για να κερδίσει.

Για την Generali καλύτερος ήταν ο Δημητρίου με 12π.6ρ. και για την Ολ. Ζυθοποιία ο Μεγαλοοικονόμου με 15π. 10ρ.

Διαιητές Αγώνα: Χρηστίδης Ηλ. Χρηστίδης Π.

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών

Φρυγάνας Γ. (παίχτης Generali):

Είχαμε ένα εύκολο παιχνίδι γιατί ο αντίπαλος κατέβηκε μόνο με 5 παίχτες. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι.